W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rząd przygotował pakiet antykryzysowy

18.03.2020

- Prezentujemy dzisiaj odważny, ale i rozważny plan, który ma zapobiec przede wszystkim utracie miejsc pracy, bankructwom tam, gdzie jest to możliwe, zamykaniu zakładów, zmniejszaniu obrotów firm, zmniejszaniu przychodów poszczególnych przedsiębiorców - ogłosił podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Konferencja prasowa, Premier Mateusz Morawiecki, Minister Rodziny Marlena Maląg, Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz, Minister Finansów Tadeusz Kościński, Prezes NBP Adam Glapiński.

Podczas środowej konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że państwo polskie wraz z polskim budżetem i instytucjami, które odpowiadają za finanse, „dopomoże polskim przedsiębiorcom w walce z gospodarczymi turbulencjami”.

- Prezentujemy dzisiaj plan, plan na najbliższych kilka miesięcy, dwa, trzy, cztery krytyczne miesiące w czasie których - mamy nadzieję - epidemia zacznie ustępować, zacznie zmniejszać swój zasięg, będziemy mogli wracać do normalności - mówił premier Mateusz Morawiecki.

 

212 mld zł na pakiet antykryzysowy

Wcześniej premier przedstawił założenia pakietu antykryzysowego przeznaczonego dla przedsiębiorców i pracowników, którego szacunkowa wartość wyniesie ok. 212 mld zł. Pakiet podzielono na pięć filarów: obrona przed utratąm miejsc pracy, wsparcie służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców oraz inwestycje publiczne.

- Zdecydowaliśmy się na dopłaty do każdego miejsca pracy, które będzie zagrożone według pewnych określonych kryteriów w wysokości do 40 procent średniego krajowego wynagrodzenia - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, do czerwca odroczone zostaną także płatności ZUS, a później - jeśli ktoś będzie wnioskował o dalsze odroczenie - przełożone na zapłatę ratalną. W tym przypadku nie będzie stosowana opłata prolongacyjna.

Premier mówił także m.in. o stworzeniu funduszu inwestycji publicznych w wysokości 30 mld zł. Jak podkreślił, do końca tygodnia przygotowana ma zostać specjalna ustawa o charakterze „tarczy antykryzysowej”. - Chcielibyśmy ja uchwalić w przyszłym tygodniu na posiedzeniu Sejmu - dodał.

 

Minister Marlena Maląg: Programy rodzinne będą kontynuowane

- Od 4 lat rodzina jest w centrum zainteresowania polskiego rządu. Polska rodzina to także pracodawcy i pracownicy. Chciałabym zapewnić, że programy takie jak „Rodzina 500+” i „Dobry start” będą kontynuowane - zapewniła podczas konferencji prasowej w Kancelarii Premiera minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. - Zależy nam na tym, aby wesprzeć polskie rodziny i pracowników, abyśmy wspólnie przetrwali ten trudny czas - dodała.

Minister Marlena Maląg mówiła m.in. o wsparciu dla osób pracujących na umowach cywilnoprawnych - będzie to wsparcie na poziomie ok. 2 tys. zł.

- Przeznaczymy dodatkową pomoc dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne, ale też na pomoc osobom niepełnosprawnym pozostającym w domach, wymagających szczególnej opieki. Tworzymy specjalny program - zadeklarowała szefowa MRPiPS.

 

Minister zapewniła również, że realizowane programy rządowe będą miały prolongatę rozliczeń, co jest szczególnie ważne dla organizacji pozarządowych.

 

NBP: Nie ma powodu do niepokoju

Obecny na konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zapewnił, że nie mamy powodu do niepokoju. - Polski system bankowy jest dobrze zaopatrzony w kapitał, bezpieczny - mówił. Jak podkreślił, bank centralny jest silny i ma gotówkę w rezerwie przewidzianej na takie okoliczności.

 

Wsparcie dla małych przedsiębiorców

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz mówiła o proponowanych rozwiązaniach dla przedsiębiorców. - Uruchamiamy gwarancje na tanie pożyczki i dodatkowe środki m.in. na dokapitalizowanie firm - mówiła minister Emilewicz. To np. pożyczka w wysokości 5 tys. zł wypłacana z Funduszu Pracy dla małych przedsiębiorców zatrudniających do 9 pracowników. Pożyczka tam a być bezzwrotna, jeśli firma przez najbliższe 6 miesięcy nie zdecyduje się na zwolnienie pracowników.

{"register":{"columns":[]}}