W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekretarz Stanu Krzysztof Michałkiewicz w Jedynce Polskiego Radia, 1.10.2019 r.

01.10.2019

160 tys. wniosków o przyznanie świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wpłynęło do ZUS, a 45 tys. do KRUS – przekazał w wywiadzie Sekretarz Stanu w MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz. Wnioski będą rozpatrywane już w dniu wejścia w życie ustawy – 1 października tego roku.

Pytany podczas wywiadu o świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji Krzysztof Michałkiewicz odpowiedział, że „Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął ponad 160 tysięcy wniosków, KRUS – druga największa instytucja, która będzie wypłacać świadczenie – ponad 45 tysięcy”. Przypomniał, że ustawa dotycząca świadczenia wchodzi w życie z dniem 1 października i tego dnia rozpocznie się również ich rozpatrywanie. „W tej chwili wśród tych wniosków, które są złożone w ZUS-ie, ZUS szacuje, że prawie 49% już kwalifikuje się do tych świadczeń” – dodał.


Sekretarz Stanu tłumaczył, że świadczenie mogą otrzymać osoby, które mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Zaznaczył, że orzeczenia mogą być różne, np.: orzeczenie z ZUS-u o niezdolności do samodzielnej egzystencji, orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, orzeczenie o niezdolności do pracy w gospodarstwie i samodzielnej egzystencji lub orzeczenie o niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji. „Wszystkie te orzeczenia są równoważne, jeśli chodzi o podjęcie decyzji, i w każdym właśnie ta niesamodzielność jest wyeksponowana” - podkreślił. Oświadczenia należy składać w oddziałach ZUS i KRUS lub „w zakładach emerytalno–rentowych związanych z MON-em czy z MSWiA”.


„Świadczenie będzie przysługiwało od momentu spełnienia wszystkich warunków i złożenia wniosku i będzie przysługiwało od tego miesiąca, kiedy został wniosek złożony” – mówił w wywiadzie Michałkiewicz. Dodał, że wypłaty świadczenia „będą w tych terminach, jak osoby otrzymują emerytury, renty”. Dopytywany, czy wydłużono termin rozpatrywania wniosków Sekretarz Stanu potwierdził, że „ZUS będzie miał 60 dni na podjęcie decyzji”.


Sekretarz Stanu przypomniał, że wprowadzony został „mechanizm złotówka za złotówkę, czyli te osoby, którym suma świadczeń wypłacanych ze środków publicznych będzie przekraczała 1100 złotych, ale nie będzie wyższa niż 1600, będą otrzymywać wyrównanie do 500 złotych, czyli świadczenie będzie nie większe niż 500 złotych”.

{"register":{"columns":[]}}