W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekretarz Stanu Krzysztof Michałkiewicz w Polskim Radiu 24, 08.08.2019 r.

08.08.2019

Stopa bezrobocia rejestrowanego według szacunków MRPiPS wyniosła w lipcu bieżącego roku 5,2 proc. W porównaniu do roku 2015 gdzie liczba bezrobotnych wynosiła 1,5 mln obecnie jest to 869,3 tys. osób. „To co było przez lata problemem Polaków jest czymś co odeszło w przeszłość”– powiedział Sekretarz Stanu.

W rozmowie z dziennikarzem Krzysztof Michałkiewicz zaznaczył – „(…) średnia płaca już naprawdę wygląda całkiem przyzwoicie, ale także coraz więcej pracodawców oferuje pracę stabilną. Wychodząc z propozycją umowy o pracę i to taką na czas nieokreślony, żeby pracownicy chcieli się związać z firmą na dłuższy okres”.


Sekretarz Stanu zapytany o program „500+” wyraził swoje zadowolenie dużym zainteresowaniem ze strony rodzin  - „Jesteśmy dumni, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest liderem jeśli chodzi o budowę Polski cyfrowej. W lipcu, gdy można było składać wnioski o świadczenie wychowawcze „500+”, 2,6 mln rodzin złożyło je drogą internetową. Jest to ogromna różnica w stosunku do ubiegłego roku, gdzie tych rodzin, które złożyło wnioski w formie cyfrowej było tylko ponad 350 tys”.


Podczas wywiadu poruszona została, również kwestia nowych rozwiązań dla osób niepełnosprawnych dotyczących usług indywidualnego transportu door-to-door oraz poprawy dostępności architektonicznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych. „Dbamy o to, żeby te bariery, które jeszcze istnieją w naszym społeczeństwie, w przestrzeni publicznej dla osób niepełnosprawnych były likwidowane. Transport  door-to-door ma służyć temu, żeby samorządy były w stanie zapewnić osobom niepełnosprawnym transport od miejsca zamieszkania do miejsca gdzie chcą się udać” – wyjaśnił Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.


Liczba osób niepełnosprawnych w Polsce stanowi 12,2% ludności kraju. Często ich niepełnosprawności wymagają dostępności przestrzeni publicznej, które uwzględniają ograniczenia, które  w ich przypadku występują. Sekretarz Stanu podkreślił, że w największym stopniu problem dotyczy małych miast i wsi, gdzie sytuacja osób starszych z ograniczoną mobilnością bywa najtrudniejsza - tych barier jest tam bardzo dużo, a ponieważ dotyczy to indywidualnych przypadków to dostosowanie przestrzeni publicznej pod konkretną osobę często jest kosztowniejsze niż w dużym mieście, gdzie tych osób jest więcej a koszty rozkładają się inaczej – zaznaczył Krzysztof Michałkiewicz.

{"register":{"columns":[]}}