W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekretarz Stanu Krzysztof Michałkiewicz w Polskim Radiu 24, 30.04.2019 r.

30.04.2019

Programy w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych umożliwią potrzebującym godne życie i w miarę samodzielne funkcjonowanie – mówił podczas wywiadu Krzysztof Michałkiewicz Sekretarz Stanu w MRPiPS.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów „Emerytura+”. Świadczenie w wysokości 1100 zł brutto zostanie wypłacone ponad 9,8 mln emerytów i rencistów. Pieniądze zostaną wypłacone z urzędu w takiej formie, w jakiej pobierana jest obecnie emerytura.

 

Krzysztof Michałkiewicz w wywiadzie radiowym poinformował, że „pierwsze wypłaty ruszyły”. „Cieszymy się ogromnie” – mówił Sekretarz Stanu. Pytany o regulacje dotyczące przyznawania „Emerytury+” wyjaśnił, że na ten temat „można dyskutować, natomiast pewne świadczenia mają typowy charakter socjalny”.

 

„Przyjęliśmy taki wariant, że ma to być powszechne świadczenie dla emerytów, rencistów, osób, które z różnych powodów nie mogą pracować” – tłumaczył. Podkreślił, że „dla wielu Polaków ta trzynasta emerytura jest konkretnym wsparciem”. „Oczywiście mamy cały szereg świadczeń socjalnych, które są w Polsce skierowane do osób ubogich, natomiast problemem (…) są pracujący ubodzy, ubodzy emeryci” – mówił. Jego zdaniem „to nie powinno mieć miejsca”.

 

Pytany przez dziennikarza o wsparcie osób niepełnosprawnych ze strony rządu Sekretarz Stanu podkreślił, że „cały czas są zwiększane środki z budżetu państwa na wspieranie osób niepełnosprawnych, są podwyższane świadczenia dla osób niepełnosprawnych”. Dodał, że 1 stycznia br. uruchomiony został Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. „W tym roku planujemy, że będzie w nim 647 milionów złotych, w następnym roku 1 miliard 800 albo nawet i więcej, do 2 miliardów planujemy, że będzie w następnych latach” – zapowiedział.

 

Wyjaśnił, że pieniądze z SFWON pozwolą na sfinansowanie programów wspierających osoby niepełnosprawne. „To jest bardzo ważne, żeby ich wspierać, żeby pomagać im w tym, żeby ich życie było bardziej godne i niezależne” – dodał.

 

Jednym z programów jest „Opieka wytchnieniowa”. Sekretarz Stanu powiedział, że „środowisko osób niepełnosprawnych, szczególnie opiekunów osób niepełnosprawnych, od dłuższego czasu czekało na program opieki wytchnieniowej”. Przypomniał, że do 30 kwietnia br. zbierane są wnioski z gmin lub powiatów do właściwego wojewody o przyznanie dofinansowania w tej sprawie. „W maju te wnioski poprzez wojewodów trafią do Ministerstwa i na przełomie maja i czerwca będziemy podpisywać umowy z tymi samorządami, które chcą w tym uczestniczyć” – mówił.

 

Sekretarz Stanu tłumaczył, że program „Opieki wytchnieniowej składa się z trzech modułów”. „Pierwszy moduł dotyczy opieki w domu osoby niepełnosprawnej – jeżeli jego opiekun musi coś załatwić, musi wyjść do lekarza, musi zrobić sobie kilka godzin przerwy z różnego powodu” – powiedział Michałkiewicz. Wyjaśnił, że w tym celu rząd sfinansuje 240 godzin opieki sprawowanej nad osobą niepełnosprawną przez wykwalifikowaną osobę. „W ramach tych 240 godzin może być (…) świadczenie wsparcia dla opiekunów: wsparcia psychologicznego, rehabilitacyjnego, terapeutycznego, ale też szkolenia z dietetyki, rehabilitacji, pielęgnacji” – dodał.

 

Jednym z modułów programu jest również świadczenie opieki stacjonarnej. Wiceminister tłumaczył, że program przewiduje możliwość skorzystania przez opiekuna osoby niepełnosprawnej z możliwości zostawienia swojego podopiecznego w przygotowanej do tego placówce. „Na dwa tygodnie będzie mógł za darmo – my chcemy sfinansować to w 100 procentach – zostawić członka rodziny, niepełnosprawnego w miejscu, które jest do tego przygotowane” – zapewnił.

 

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny wskazał, że pomoc SFWON może być wsparciem również dla niepełnosprawnych osób starszych, które są samotne lub których rodziny żyją w znacznej odległości od nich. Jego zdaniem z tego powodu „tak ważne jest, żeby i władze samorządowe i władze rządowe pamiętały i budowały system wsparcia i system usług, które pomogą tym osobom w sposób godny i w miarę niezależny żyć i funkcjonować”.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
07.05.2019 10:36 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
07.05.2019 10:36 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}