W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekretarz Stanu Krzysztof Michałkiewicz w „Prosto w oczy” w TV Republika, 5.04.2019 r.

05.04.2019

„Cieszę się, że będzie dodatkowe wsparcie dla emerytów, rencistów, w tym dla rencistów socjalnych – każda osoba ze znaczną niepełnosprawnością, która nie była w stanie wypracować emerytury, czy renty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i pobiera rentę socjalną, dostanie jednorazowe wsparcie w wysokości 1100 zł” – powiedział Krzysztof Michałkiewicz.

„Dodatkowa 13. emerytura będzie spożytkowana z korzyścią dla osób, które ją otrzymają. Nasi emeryci również chcą korzystać z owoców rozwoju, owoców, które ciężką pracą przez lata budowali. To co mamy nie jest tylko naszą zasługą, ale przede wszystkim tego pokolenia, które ma prawo teraz godnie odpoczywać” - kontynuował.

Większość świadczeń "Emerytura plus" zostanie wypłacona w maju. W razie zbiegu prawa do świadczeń, osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno jednorazowe świadczenie. Również do renty rodzinnej, do której jest uprawniona więcej niż jedna osoba, przysługuje jedno świadczenie. Świadczenia nie obejmie egzekucja komornicza. Sekretarz Stanu dodał, że "13. świadczenie będzie wypłacane bez specjalnego wniosku z urzędu".

"13. emerytura" będzie wypłacona osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zarekomendowała przyjęcie bez poprawek projektu ws. świadczenia "Emerytura+". Przewiduje on, że w 2019 r. emeryci i renciści otrzymają jednorazowo 1100 zł brutto.

„Niedługo uruchamiamy rozszerzenie Programu „Rodzina 500+” na każde dziecko: chcemy, aby od 1 lipca świadczenie przysługiwało na każde dziecko, także dziecko niepełnosprawne. Wszyscy rodzice dzieci niepełnosprawnych otrzymają dodatkowe wsparcie co miesiąc. Jest to bardzo dobra wiadomość dla wielu polskich rodzin, ponieważ koszty związane z opieką, wychowaniem naszych dzieci, to są konkretne kwoty, które z budżetu trzeba wyłożyć” – poinformował Sekretarz Stanu.

„W ramach nowego programu: Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, przygotowaliśmy całą paletę działań, które mają być skierowane do tych niepełnosprawnych, którzy często nie mieli zaspokojonych swoich potrzeb, np.: opiekunowie osób ze znaczną niepełnosprawnością albo dzieci niepełnosprawnych. Potrzeby tej grupy osób są tak duże, że opiekunowie podporządkowują jest im całe codzienne życie. Opieka wytchnieniowa ma służyć temu, że opiekun powinien mieć czas odpocząć, czy załatwić bieżące, ważne rzeczy. Mamy paletę propozycji, które ogłosiliśmy, i na które przyjmujemy wnioski. Do końca kwietnia można składać wnioski do uczestnictwa w tym programie. Są trzy moduły: opieka zastępcza w domu osoby niepełnosprawnej (przygotowany opiekun przychodzi do domu osoby niepełnosprawnej lub do dziennego ośrodka wsparcia i zostanie z osobą niepełnosprawną oraz otoczy ją fachową opieką). Drugi moduł dotyczy opieki całodobowej: chcemy, aby w obszarach do tego przygotowanych były miejsca czasowego pobytu (w domach pomocy społecznej, w środowiskowych domach samopomocy, w mieszkaniach chronionych), aby można było pozostawić niepełnosprawnego członka rodziny na kilka dni. Pierwsze dwa tygodnie pobytu będą sfinansowane w 100%, jeżeli okaże się, że pobyt musi być dłuższy, zostanie on dofinansowany w 50%. Trzeci moduł polega na wsparciu psychologicznym, szkoleniach opiekunów osób niepełnosprawnych” – tłumaczył Sekretarz Stanu.

W tym roku zostało przeznaczonych na powyższe cele 110 mln zł. Są również środki w rezerwie, które będą wykorzystane w zależności od popularności danego modułu. W tym roku program traktowany jest pilotażowo, będą zbierane doświadczenia, będzie przeprowadzony monitoring, aby poprawiać program, tak by jak najlepiej służył opiekunom i osobom otoczonym przez nich opieką.

„Staramy się nadrabiać zaległości powstałe w programach dotyczących pomocy osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom. Zaczęliśmy procedować program ‘Dostępność+” – powiedział na zakończenie Krzysztof Michałkiewicz.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.04.2019 14:04 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
09.04.2019 14:04 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}