W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekretarz Stanu Krzysztof Michałkiewicz w „Temacie dnia/ Gościu PR 24” w Polskim Radiu 24, 12.09. 2019 r.

12.09.2019

„Rodzina jest w centrum naszej polityki społecznej. Wspieramy i dalej będziemy wspierać rodziny” – zaznaczył Krzysztof Michałkiewicz.

„Jeśli spojrzymy na działania Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, to widać czynności na rzecz rodziny, opieki nad dziećmi do lat trzech, seniorów, rodzin z osobą niepełnosprawną – bez względu na to, na jakim etapie życia jest rodzina, to do każdego tego etapu są tworzone i realizowane różnego rodzaju działania” – powiedział Sekretarz Stanu.

„Cieszę się, że dzięki Programowi „Rodzina 500+” udało się ograniczyć ubóstwo wśród najmłodszych. Nasze działania skierowane są też w stronę polityki demograficznej: polityka rodzina, polityka dla rodzin z dziećmi, inwestowanie w dzieci, zwiększenie dochodów polskich rodzin z pracy, np.: podnoszenie płacy minimalnej – powinny spowodować, że polskie rodziny zaczną zarabiać na europejskim poziomie. Wprowadziliśmy stawkę godzinową, a podnoszenie płacy minimalnej wpływa na to, że polska młodzież jest w stanie realizować się w kraju, a nie za granicą” – zauważył Krzysztof Michałkiewicz.

„Mamy dwa cele: z jednej strony chcemy, aby Polacy, którzy ze względu na sytuację w kraju bezrobocie, niskie płace, opuścili nasz kraj - mieli szanse powrotu. Drugi cel, to zapobieganie wyjazdom wykształconych Polaków, którzy często pracują za granicą poniżej swoich kwalifikacji. Polska kształci, przygotowuje do różnych zawodów naszych młodych rodaków, a potem ci młodzi pracują poza Polską, często poniżej swoich kwalifikacji. Chcemy, aby Polacy wracali i polityka rodzinna powinna im w tym pomóc. Polska rozwinęła się, stała się bezpiecznym miejscem, gdzie można zakładać rodzinę, wychowywać dzieci i widzieć perspektywę przed swoja rodziną. Uważam, że to zacznie procentować, że młodzi już widzą szansę na założenie rodziny w kraju. Naszym głównym celem jest zapewnienie, naszym wszystkim rodakom, zrównoważonego rozwoju w każdym zakątku kraju, a także pokazanie dobrych perspektyw na przyszłość, jeśli chodzi o dobrze płatną pracę, założenie rodziny, uzyskanie mieszkania – chcemy patrzeć na te aspekty całościowo” – tłumaczył Sekretarz Stanu.

Krzysztof Michałkiewicz powiedział, że poprawa niekorzystnych trendów demograficznych, to proces wieloletni: „Dzietność w Polsce wzrosła, jednak jesteśmy w Polsce w okresie, gdzie liczba kobiet, które mogą posiadać potomstwo jest mniejsza, niż kilka lat temu. Musimy pamiętać, że jeśli chodzi o demografię, to jest to proces. Dzięki nam posiadanie dzieci przestało być obciążeniem dla młodych rodzin, a zaczęło być pozytywnym wyborem dla młodych małżeństw. Założenie rodziny, posiadanie dzieci jest w tej chwili bardzo dobrze odbierane. Aby w Polsce rodziło się więcej dzieci potrzebujemy, np.: dłuższych urlopów rodzicielskich, dobrej opieki nad kobietami, które spodziewają się dziecka, żłobków, mieszkań oraz bezpieczeństwa finansowego, które daje dobrze płatna praca, a także świadczenia rodzinne, które są niezbędne”.

„Temat osób z niepełnosprawnościami jest tematem złożonym, bo trudno mówić o jednej niepełnosprawności. Każda osoba z niepełnosprawnością, to tak naprawdę inne potrzeby, inny problem, inny system wsparcia, dlatego mamy dużo działań, które są dedykowane konkretnym osobom, czy grupom. Jedną z grup, która była zapomniana przez lata, to osoby całkowicie niezdolne do samodzielnej egzystencji. Mamy w naszym społeczeństwie osoby, które są zdane na funkcjonowanie w ramach swojej rodziny i często takie osoby były pozbawione dodatkowych środków finansowych, a wiadomo, że potrzeby takich osób są większe: rehabilitacja, leczenie, leki. Świadczenie 500+ ma być przeznaczone dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, dla osób które są pozbawione świadczeń lub ich świadczenia są minimalne. Mówimy o osobach, które są często także niezdolne do pracy, więc albo nie mają wypracowanej renty lub te renty są bardzo, bardzo niskie. Poprzez kompleksową rehabilitację osób, które np. uległy wypadkowi, czy które stały się niepełnosprawne w wieku dorosłym, chcemy aktywizować, przywracać na rynek pracy, przekwalifikowywać. Jest także grupa osób, które nie mogą pracować, są skazane na to, że będą nieaktywne zawodowo, ale chcą żyć w miarę niezależnie, chcą żyć godnie, korzystać z form integracji społecznej. Świadczenie 500+ dla osób niepełnosprawnych początkowo będzie skierowane do ok. 800 tys. osób, które albo nie mają świadczeń, albo mają minimalne świadczenia. Warunkiem do uzyskania świadczenia jest założenie wniosku poprzez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa wchodzi w życie 1 października br., ale wnioski można już składać. Świadczenie będzie obowiązywało od miesiąca złożenia wniosku, ale nie wcześniej niż od 1 października, kiedy to zaczyna obowiązywać ustawa. Jeśli osoba złoży wniosek w październiku, spełnia wszystkie warunki, to świadczenie będzie przysługiwało od 1 października. Wiele osób będzie musiało uzyskać orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, ponieważ to jest warunek do uzyskania świadczenia. Staramy się, aby wszystkie osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji mogły skorzystać z tego świadczenia” – zapełnił Krzysztof Michałkiewicz.

{"register":{"columns":[]}}