W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekretarz Stanu Krzysztof Michałkiewicz w TVP Info, 3.04.2019 r

03.04.2019

W ramach programów SFWON dofinansowywana będzie opieka zastępcza, pobyty czasowe, dla opiekunów osób niepełnosprawnych zapewnione zostanie wsparcie psychologiczne, terapeutyczne oraz szkolenia o tym, jak opiekować się niepełnosprawną osobą, jak ją pielęgnować i rehabilitować – mówił w wywiadzie Krzysztof Michałkiewicz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Podczas wywiadu Sekretarz Stanu mówił o uruchomionym w styczniu br. Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Tłumaczył, że kwoty przeznaczone z Funduszu na wsparcie zarówno osób niepełnosprawnych jak i ich opiekunów „to są duże pieniądze”. „Cieszę się ogromnie, że możemy realizować takie programy dedykowane konkretnym potrzebom i konkretnym grupom osób niepełnosprawnych” – dodał.

 

Wyjaśnił, że w ramach SFWON uruchomione zostaną programy dotyczące m. in. „opieki nad tymi osobami, które najbardziej tej opieki potrzebują, nad osobami ze znaczną niepełnosprawnością”. Przypomniał, że w Polsce żyje „około miliona osób, które mają znaczną niepełnosprawność orzeczoną”. „Chcemy przede wszystkim tym osobom, tym dzieciom, ale też i opiekunom tych osób zapewnić w miarę godne życie” – zaznaczył.

 

„W tej chwili uruchomiliśmy (…) i zaczynamy zbierać wnioski na program, który nosi piękną nazwę Opieka Wytchnieniowa” – mówił Sekretarz Stanu w MRPiPS. Jak tłumaczył – opieka nad osobą niepełnosprawną jest często trudna i wymagająca wielu poświęceń, w tym również zawodowych. Z tego powodu wsparcia ze strony rządu potrzebują nie tylko osoby niepełnosprawne, ale również ich rodziny, opiekunowie. Michałkiewicz dodał, że oderwanie się od obowiązków opiekuna jest to również „często konieczność”. „Wyjście do lekarza, załatwienie jakichś spraw codziennych wymaga opieki zastępczej, która będzie sprawowana nad tym naszym członkiem rodziny niepełnosprawnym, który wymaga tak naprawdę całodobowej opieki” – wyjaśnił.

 

„Chcemy, żeby ta opieka była realizowana w trzech modułach” – mówił Sekretarz Stanu. Tłumaczył, że pierwszy moduł „to taka opieka alternatywna, zastępcza, w domu osoby niepełnosprawnej poprzez świadczenie usług”. „Dwieście czterdzieści godzin takich usług opiekuńczych, opieki zastępczej chcemy świadczyć za darmo, bez względu na dochody, bez względu na to, kto występuje o to. Natomiast następne dwieście czterdzieści godzin będzie płatne pięćdziesiąt procent i będzie kryterium dochodowe” - poinformował.

 

„Drugi moduł mówi o stacjonarnej, całodobowej opiece w miejscach, które do tego są przygotowane czyli w środowiskowych domach samopomocy, domach pomocy społecznej, ośrodkach szkolno-wychowawczych” – powiedział Krzysztof Michałkiewicz. Wskazał, że w takich placówkach są już „miejsca całodobowej opieki”, natomiast Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce finansować również „pobyty czasowe, na jakiś okres czasu, który jest niezbędny dla opiekuna, żeby w tym czasie mógł załatwić swoje sprawy”. „Czternaście dni finansujemy bez żadnych ograniczeń” – mówił. Dodał, że opłaty za kolejne czternaście dni opieki będą dofinansowywane w wysokości 50%, a warunkiem będzie kryterium dochodowe.

 

Jako trzeci moduł Sekretarz Stanu wymienił wsparcie opiekunów m.in. „psychologicznego, terapeutycznego, ale też i szkoleń jak opiekować się niepełnosprawną osobą, jak ją pielęgnować, rehabilitować”. „Myślimy także o dietetyce – często karmienie osoby niepełnosprawnej sprawia różnego rodzaju problem i trzeba być do tego przygotowanym” – dodał.

 

Pytany gdzie można znaleźć informacje na temat programów w ramach SFWON Krzysztof Michałkiewicz wyjaśnił, że informacje znajdują się na stronach Ministerstwa Rodziny, „ale także w Biuletynie Informacji Publicznej”. „Będziemy go realizować we współpracy z samorządami, czyli samorządy będą składać wnioski do wojewodów, że chcą w ten program wejść i będziemy dofinansowywać do osiemdziesięciu procent samorządy w realizacji tej opieki” - wyjaśnił. Wskazał, że samorządy „mają w swoich zadaniach zaspokajanie potrzeb mieszkańców swojej wspólnoty samorządowej”. „Natomiast wiemy, że często te usługi są dosyć kosztowne i samorządy potrzebują wsparcia, żeby to realizować” – dodał.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
08.04.2019 10:55 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
08.04.2019 10:55 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}