W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekretarz Stanu Krzysztof Michałkiewicz w „Wstaje Dzień” TVP Info, 13.09.2019 r.

13.09.2019

„Świadczenie uzupełniające dla osób niepełnosprawnych zacznie obowiązywać od 1 października, ale na stronach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych już jest dostępny formularz wniosku. Wiem, że pierwsze wnioski już spływają" - powiedział Krzysztof Michałkiewicz.

„Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie interesują się tym świadczeniem, przychodzą do oddziałów ZUS, pytają. Kadra jest przygotowana, żeby udzielić odpowiedzi i pomoc w wypełnieniu wniosku. Jak wspomniałem, pierwsze wnioski są już składane, mimo że ustawa wchodzi w życie 1 października  - powiedział Sekretarz Stanu w MRPiPS – „Chciałem mocno podkreślić, że świadczenie będzie przyznawane od miesiąca złożenia wniosku, ale nie wcześniej, niż od 1 października".

„Kryteria, jakie trzeba spełnić, by skorzystać ze świadczenia są następujące: trzeba mieć ukończony 18 rok życia i orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Może je wydać ZUS tym, którzy pobierają świadczenia ze środków publicznych w ZUS - myślę tu o rencistach i emerytach. Mogą je także wydać KRUS oraz zakłady ubezpieczeniowo-rentowe w MON czy MSW, dla osób pobierających właśnie tam świadczenia. Tam, gdzie otrzymuje się świadczenia, tam składa się wniosek o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Oprócz ukończonego 18 roku życia trzeba mieć obywatelstwo polskie i zamieszkiwać na terenie Polski oraz posiadać wspomniane orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji”  - poinformował Krzysztof Michałkiewicz – „To może być jedno z czterech orzeczeń: orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji,  orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, orzeczenie do niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i samodzielnej egzystencji czy też orzeczenie o niezdolności do służby i samodzielnej egzystencji. Jeśli ktoś ma I grupę inwalidzką ze starego systemu, to jest ona również uwzględniana. ZUS jest przygotowany także na to, że orzecznicy będą odwiedzać osoby niepełnosprawne w domu. Dotyczy to też osób przebywających w Domach Pomocy Społecznej.”

„Można też składać wnioski przez pełnomocników. Dokumenty takie są dostępne w Oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chcemy, by składanie wniosków było jak najmniej uciążliwe i pozbawione barier. By świadczenia trafiły do wszystkich osób, które do tej pory nie pobierają żadnych świadczeń, albo takich, które maja najniższe świadczenia. Przypomnę, że jeśli pobieramy świadczenia ze środków publicznych to nie mogą one przekroczyć 1600 złotych” – dodał Sekretarz Stanu-  „Jeśli są niższe, to wtedy będzie przysługiwało świadczenie uzupełniające maksymalnie w wysokości 500 złotych. Oznacza to, że osoba nie pobierająca świadczenia lub posiadająca je w wysokości do 1100 złotych otrzyma 500 złotych, a posiadające więcej niż 1100 otrzymają wyrównanie do kwoty 1600 złotych”.

„Cieszy nas, że ponad 800 tysięcy osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji będzie miało dodatkowe środki na rehabilitację medyczną, na dodatkowe koszty związane z pielęgnacją, z leczeniem. To są naprawdę pieniądze, które są im potrzebne, żeby przywrócić im spokojne, godne życie” – podsumował Krzysztof Michałkiewicz.

{"register":{"columns":[]}}