W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekretarz Stanu Stanisław Szwed w „Biznes dla ludzi” w TVN 24 Biznes i Świat, 5.09.2019 r.

05.09.2019

„Cieszymy się, że mamy dobrą sytuację na rynku pracy, bezrobocie wynosi 5,2, a liczba osób bezrobotnych spadła poniżej 900 tys. osób” – zakomunikował Stanisław Szwed.

„Są w Polsce obszary, gdzie bezrobocie jest śladowe, jednak są i takie, gdzie bezrobocie jest dwucyfrowe. W ramach urzędów pracy i funduszu pracy, który jest w dyspozycji Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podejmujemy działania ustawowe, które mają na celu współpracę z osobami szukającymi pracy, jak i osobami ją oferującymi. Drugim typem naszych działań jest przeznaczanie środków na aktywizacje osób bez pracy. Istnieje duży problem z osobami długotrwale bezrobotnymi, które są na bezrobociu dłużej niż 12 miesięcy, stanowią one 55%. Z jednej strony cieszymy się z niskiego bezrobocia, ale mamy problem z długotrwałym i zróżnicowanym bezrobociem” – powiedział Sekretarz Stanu.


„Udało nam się uelastycznić urzędy pracy, musimy jeszcze pracować nad tym, by urzędy pracy nadążały za sytuacją na rynku pracy. Ustawa, która dziś obowiązuje jest „sztywna” i nie jest w stanie nadążyć nad zmianami na rynku pracy. Musimy pamiętać, że urzędy pracy podlegają pod samorząd, który kreuje lokalną politykę rynku pracy. Chcielibyśmy dać większą swobodę działania dyrektorom urzędów pracy, aby w sytuacjach kryzysowych, jak np.: upadek zakładu pracy, można było szybko działać już na poziomie lokalnym, a nie z tylko z pozycji krajowej przez kierowanie środków z rezerwy Funduszu Pracy. Ostatnio uruchomiliśmy dodatkowe środki z rezerwy na aktywizację osób z obszarów, gdzie bezrobocie wynosi ponad 10 %” – powiedział Stanisław Szwed.
„Wracamy do szkolnictwa branżowego, by sprostać potrzebom rynku pracy – szkolnictwo jest bardzo ważne. Krajowy Fundusz Szkoleniowy, to ok. 230 ml zł środków, które są przeznaczone dla pracodawców na szkolenia nowych osób, czy przekwalifikowania pracowników. Urzędy pracy zmieniają się także w tym zakresie, że to one wychodzą do pracodawcy z ofertą. Dużą popularnością cieszą się krótkotrwałe formy wsparcia, jak staże, roboty publiczne, podnoszenie kwalifikacji. Bardzo ważnym elementem są też środki pozyskiwane z Funduszy Europejskich” – tłumaczył Stanisław Szwed.


„Jednym z instrumentów skierowanym do osób powracających z emigracji jest udzielenie pożyczki na założenie własnego biznesu. Realizowane jest to za pomocą Banku Krajowego. Jest to dobry projekt dla osób młodych, które nie są zainteresowane standardowymi umowami o pracę, a podjęciem własnego biznesu” – wyjaśniał Sekretarz Stanu.


„Warto także wspomnieć, że urzędy pracy realizują obsługę cudzoziemców. System zatrudniania osób z tzw. państw trzecich na oświadczenia, czy przy pracach sezonowych jest w urzędach pracy. W tej chwili udogodnienia w otrzymaniu zezwolenia na pracę obejmują obywateli sześciu państw: Ukraina, Rosja, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Armenia” – informował Stanisław Szwed.

{"register":{"columns":[]}}