W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekretarz Stanu Stanisław Szwed w Jedynce Polskiego Radia, 24 września 2019 r.

24.09.2019

Podniesienie płacy minimalnej nie spowoduje wzrostu stopy bezrobocia w Polsce; Polacy wyjeżdżają pracować za granicą z powodu zbyt niskich zarobków w Polsce – mówił w wywiadzie Sekretarz Stanu w MRPiPS Stanisław Szwed.

Zdaniem Stanisława Szweda podniesienie płacy minimalnej nie spowoduje wzrostu stopy bezrobocia w Polsce. Sekretarz Stanu tłumaczył, że jednym z powodów wyjazdu Polaków do pracy za granicą są zbyt niskie wynagrodzenia w Polsce. Jednocześnie wskazał, że „z płacy minimalnej korzysta niespełna 1,5 miliona naszych rodaków”. „Jeżeli mamy się rozwijać, to muszą też wzrastać płace. Jeżeli chcemy nadążać za państwami Unii Europejskiej, w których płaca minimalna jest na wyższym poziomie (…), to musimy regulować też płace” - tłumaczył.


„Myślę, że to jest bardzo dobre rozwiązanie i jako człowiek Solidarności bardzo się z tego cieszę, bo od wielu, wielu lat Solidarność podnosiła kwestię godnej płacy” – mówił w wywiadzie. Jak podkreślił: „Nie może być tak, że ktoś pracujący nie ma środków na utrzymanie rodziny, a takie sytuacje są – tak zwani biedni pracujący”. Dodał, że płaca minimalna przez ostatnie lata „wzrosła o 500 złotych, a teraz wzrośnie o 850 złotych”.


Sekretarz Stanu podczas rozmowy przypomniał również o konieczności złożenia wniosków o otrzymanie Rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego „Rodzina 500+”. Aby otrzymać wyrównanie za lipiec, sierpień oraz wrzesień wnioski należy złożyć do 30 września. Na wnioski złożone po 30 września świadczenie będzie przysługiwało bez wyrównania i będzie ono wypłacane licząc od daty złożenia wniosku. „W sierpniu 6 milionów dzieci już zostało objęte programem, czyli na 6 milionów 800 tysięcy uprawnionych praktycznie większość dzieci z tego programu już skorzysta” – dodał Szwed.


Zauważył również, że wprowadzenie możliwości składania wniosków elektronicznie znacznie usprawniło procedurę. „Ten wniosek też jest bardzo uproszczony, nie ma kryterium dochodowego, nie wydaje się decyzji administracyjnej” – tłumaczył.


Pytany, czy planowane są zmiany w programie „Rodzina 500+” odpowiedział, że obecnie żadne zmiany nie są szykowane. „Program się bardzo dobrze przyjął, jest dobrze odbierany przez społeczeństwo, to jest duże wsparcie materialne dla rodzin” – mówił.


Nawiązał również do programu „Dobry Start”, który jest formą jednorazowego świadczenia „dla uczących się dzieci, do 20 roku życia, w kwocie 300 złotych, a przy dzieciach niepełnosprawnych do 24 roku życia”. Stanisław Szwed zaznaczył, że wnioski o przyznanie świadczenia należy składać do 30 listopada.

{"register":{"columns":[]}}