W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekretarz Stanu Stanisław Szwed w „Money. To się liczy” w money.pl, 11.04.2019 r.

11.04.2019

„Program „Rodzina 500+” cieszy się dużą popularnością wśród obywateli oraz bardzo mocno wspiera polskie rodziny” – powiedział Stanisław Szwed. Od 1 lipca planowane jest rozszerzenie tego programu na wszystkie dzieci.

„Uważam, że propozycja Premiera Morawieckiego, aby w sprawie oświaty siąść do całego systemu wynagrodzeń, tak zwany „okrągły stół” jest bardzo dobra” – poinformował Sekretarz Stanu. „Jest szansa, żeby w ramach tych rozmów wypracować nowe rozwiązania dotyczące wynagrodzenia nauczycieli” – kontynuował.


W przyszłym roku na Program „Rodzina 500+” zostanie przeznaczonych 40 mld zł: „Dzisiaj dochody, jeśli chodzi o wpływy do budżetu są większe, stąd możliwość zweryfikowania programu od 1 lipca. 9 mln 600 mln zł będzie przeznaczonych na ten program” – poinformował Stanisław Szwed.


„Po latach zaniedbań na problem płacy w sferze publicznej trzeba spojrzeć szeroko, ponieważ jest wiele grup, które oczekują wsparcia. Wsparcie, które występuje przy podwyżkach jest, ale na pewno nie jest ono satysfakcjonujące dla wszystkich” – zauważył Sekretarz Stanu. „Fundusz Pracy jest, jak inne fundusze, w tak zwanej regule wydatkowej, czyli wpływa na deficyt budżetu państwa, a ogranicznik deficytu jest na poziomie 3%. Nie możemy dowolnie środkami Z Funduszu Pracy dysponować - są środki na określone działania w ramach Funduszu Pracy, których nie można bezpośrednio przekazać na podwyżki. Główny instrument Funduszu Pracy dotyczy tego, że nie można nim swobodnie dysponować, bo jest on w regule wydatkowej i wpływa na deficyt budżetu państwa. Żelazna zasada, którą utrzymujemy: deficyt nie może przekroczyć 3 % PKB” – wyjaśniał Stanisław Szwed.


Sekretarz Stanu zapewnił, że na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów projekt rozszerzonego na pierwsze dziecko Programu „Rodzina 500+” zostanie przyjęty, następnie będzie skierowany na posiedzenie plenarne Sejmu, gdzie będzie procedowany. Od 1 lipca będzie możliwość składania wniosków o świadczenia drogą elektroniczną, natomiast od 1 sierpnia zostanie uruchomiona droga papierowa. Ok. 6 mln 800 tys. dzieci do 18. roku życia jest uprawnionych do otrzymania świadczenia. Po złożeniu wniosku, pierwsze pieniądze powinny zostać wypłacone w czasie 3 miesięcy. Sekretarz Stanu wyjaśnił, że uproszczenie Programu „Rodzina 500+” polega na wydawaniu decyzji. Obecnie, aby zostały wypłacone środki należy złożyć wniosek i musi zostać wydana decyzja administracyjna, a po zmianach decyzję administracyjną zastąpi przekazanie informacji o przyznaniu świadczenia (analogicznie do wypłaty środków z Programu „Dobry Start”), nie będzie konieczności sprawdzania kryterium dochodowego.


Stanisław Szwed powiedział, że „Nowa Piątka”, to dobre propozycje, które trafiają do polskich rodzin. Resort Rodziny zajmuje się dwoma z nich, czyli „Emeryturą+”, która została wdrożona w życie: od 1 maja wszyscy emeryci, renciści, którzy są uprawnieni otrzymają świadczenie w wysokości 1100 zł brutto oraz Program „Rodzina 500+”. „Zawsze jest moment, w którym warto na programy społeczne przeznaczać środki, jeśli mamy dobrą sytuację budżetową państwa. Ściśle pilnujemy bariery, by deficyt państwa nie został przekroczony, gdyż jest to dla nas kluczowa sprawa. Wyróżnikiem naszego rządu jest to, że dzielimy się ze społeczeństwem tym, co wypracujemy” – powiedział Sekretarz Stanu.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.04.2019 12:29 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
11.04.2019 12:29 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}