W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekretarz Stanu Stanisław Szwed w „Polskim punkcie widzenia” w Telewizji Trwam, 26.06.2019 r.

26.06.2019

„W każdym województwie wyjechały plus busy promujące Program „Rodzina 500+”, który od 1 lipca będzie obowiązywał na każde dziecko do 18 roku życia” – powiedział Stanisław Szwed.

Z plus busów, które wyjechały w Polskę, możemy dowiedzieć się szczegółów Programu „Rodzina 500+”: każde dziecko do ukończenia 18 roku życia może dostać świadczenie; od 1 lipca można składać wnioski drogą elektroniczną (przez platformy bankowe, platformę ZUS, kanał Emp@tia); od 1 sierpnia wnioski można składać w formie papierowej w dotychczasowych punktach; wniosek ma uproszczoną formę; nie będzie już wydawana decyzja administracyjna, tylko informacja o przyznaniu świadczenia; wypłata świadczenia złożonego droga elektroniczną w lipcu może nastąpić w tym samym miesiącu. „Nie za żadnego zagrożenia jeśli chodzi o wypłatę środków w programie „Rodzina 500+”. Są pieniądze na ten program” – zapełnił Sekretarz Stanu. „Warto przypomnieć, że z Programu „Rodzina 500+” skorzysta 6 mln 800 tys. dzieci. Aby otrzymać pieniądze należy złożyć wniosek na każde dziecko bez różnicy, czy wcześniej było objęte świadczeniem, czy nie. Jeśli w rodzinie jest więcej niż jedno dziecko, to wystarczy złożyć jeden wniosek na wszystkie dzieci” – tłumaczył Stanisław Szwed. „Składając wniosek należy znać datę urodzenia swojego dziecka. Gminy będą weryfikowały rok urodzenia dziecka. Oprócz rodzin, wszystkie inne dzieci, które są na przykład w rodzinach zastępczych, ośrodkach opiekuńczo – wychowawczych, domach pomocy społecznej są uprawnione do otrzymania świadczenia – w tych przypadkach świadczenia nie otrzymuje biologiczny rodzic dziecka, tylko instytucja, która zajmuje się wychowaniem czy opieką dziecka.”

„Intencją polityki rodzinnej jest to, że programy rodzinne powinny obejmować wszystkich, którzy posiadają dzieci. Ze względu na kwestie budżetowe państwa początkowo Program „Rodzina 500+” przewidywał kryterium dochodowe, dziś stan budżetu pozwala na to, by Program rozszerzyć. W przyszłym roku koszt Programu będzie wynosił 41 mld zł. Po wprowadzeniu tych wszystkich zmian na politykę rodzinną będziemy przeznaczać ok 4% PKB i będziemy w pierwszej trójce państw europejskich, jeśli chodzi o środki, które kierowane są na politykę rodzinną. Na dziś nie ma planów, by Program „Rodzina 500+” był przeznaczony tylko dla rodzin najbiedniejszych – polityka rodzinna musi być otwarta, gdyż dotyczy nie tylko sfery socjalnej, czy poprawy sytuacji materialnej, ale także demografii, czy wskaźników dzietności i urodzin dzieci. To też są cele Programu „Rodzina 500+.” – mówił Stanisław Szwed. „Poprawiają się wskaźniki dotyczące urodzin drugiego i kolejnych dzieci w rodzinie, wpadamy jednak w lukę demograficzną, jest mniej kobiet, które mogą rodzić. Wskaźnik dzietności wynosi 1,4 - chcemy aby on wzrastał, by młodzi ludzie nie wyjeżdżali z kraju, aby wracali i zakładali rodziny w Polsce. Musimy szukać takich instrumentów, które będą jeszcze bardziej mobilizującym czynnikiem, aby w Polsce rodziło się więcej dzieci.” – kontynuował.

„Kończymy prace resortowe dotyczące 500+ dla dorosłych osób niepełnosprawnych. Chcemy, aby w lipcu na posiedzeniu parlamentu ten projekt się znalazł, abyśmy mogli go uchwalić w tej kadencji sejmu. Chcielibyśmy, aby pierwsze wypłaty środków odbyły się na jesieni.” – poinformował Sekretarz Stanu. „Musimy precyzyjnie określić grupę osób, które potrzebują pomocy – to przede wszystkim dorosłe osoby niepełnosprawne, niesamodzielne, niezdolne do egzystencji, niezdolne do pracy. Pracujemy nad tym, by na początku świadczenie w wysokości 500 zł otrzymały osoby najbardziej potrzebujące, w następnej kolejności chcielibyśmy rozszerzać program na kolejne grupy.” – powiedział. „Ważną kwestią są sprawy orzecznictwa – Międzyresortowy Zespół pod kierownictwem prof. Uścińskiej, prezes ZUS, przygotował pewne rozwiązania, ale ze względu na krótki czas pracy parlamentu nie trafiły one pod konsultacje i legislacje. Mamy przygotowany materiał, myślę, że w nowej kadencji ruszą prace nam nim.” – powiedział Stanisław Szwed.

„Pan Premier mocno zadeklarował, że jesteśmy zdeterminowani, by wprowadzić 13 emeryturę na kolejne lata. Polityka senioralna musi być ważna: musi być system opieki, system wsparcia.” – zauważył Sekretarz Stanu. „Utrzymanie zasady mieszanej waloryzacji jest dobrym rozwiązaniem dla określenia wysokości emerytury. W tym roku podnieśliśmy najniższą emeryturę. Kwestia emerytur dotyczy 9 mln 600 tys. osób i każdy, nawet minimalny ruch waloryzacyjny, to wysoki koszt dla budżetu, jednak mamy świadomość, że emerytury są niskie. Realizujemy programy dedykowane osobom starszym: Senior+, ASOS, samorządy mogą starać się o dofinansowanie, by realizować programy opiekuńcze.” – dodał.

„Pracownicze Plany Kapitałowe są ważnym działaniem, ponieważ dotykają kwestii przyszłych emerytur. Mają one na celu pomoc nam, byśmy w przyszłości mieli emerytury na normalnym poziomie. Należy przekonywać szczególnie młodsze pokolenia, że jest to inwestycja w przyszłość, ważne jest byśmy nauczyli się oszczędzać na swoją starość.” – zakończył Stanisław Szwed.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
03.07.2019 14:54 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
03.07.2019 14:54 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}