W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekretarz Stanu Stanisław Szwed w Polskim Radiu 24, 1.03.2019r.

01.03.2019

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozszerzy wsparcie dla emerytów i rencistów w formie trzynastej emerytury. Rodzinom z dziećmi przyznane zostanie świadczenie „Rodzina 500+” także na pierwsze dziecko, a dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów udzielona zostanie dodatkowa pomoc dzięki powołaniu Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Sekretarz Stanu Stanisław Szwed pytany przez dziennikarkę o szczególny nacisk na kwestie społeczne w przedstawionej podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości tzw. „Piątki Jarosława Kaczyńskiego” odpowiedział, że we wtorek, 5 marca Premier Mateusz Morawiecki przedstawi „Mapę Drogową Nowej Piątki” dotyczącą „dochodzenia do tych rozwiązań, które zostały w sobotę zaproponowane”. Przypomniał, że rozwiązania, którymi zajmuje się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczą m.in. dodatku dla emerytów w formie wypłaty trzynastej emerytury oraz rozszerzenia świadczenia „Rodzina 500+” również na pierwsze dziecko do ukończenia przez nie 18 lat.

 

„Od pierwszego lipca wnioski o przyznanie świadczenia Rodzina 500 plus będzie można składać elektronicznie, a od pierwszego sierpnia drogą papierową” – mówił Stanisław Szwed. Tłumaczył, że składanie wniosków jest potrzebne mimo, że zostało zniesione kryterium dochodowe przy przyznawaniu świadczenia 500+ dla rodzin na każde dziecko. „Podtrzymujemy nasz pomysł o przyznawaniu świadczenia na wniosek choćby z tego tytułu, że osoby, które mają wysokie dochody mogą nie chcieć z niego skorzystać”. „Wnioski będą bardzo uproszczone, bo już nie będziemy sprawdzać kryterium dochodowego, pozostaje tylko kryterium wieku i zamieszkiwania w naszym kraju danego dziecka” – dodał.

 

Sekretarz Stanu był także pytany o przeznaczenie przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na edycję 2019 programu „Maluch+” do 450 mln zł., co pozwoli na utworzenie 27,6 tys. miejsc opieki oraz dofinansowanie funkcjonowania ok. 76,8 tys. miejsc dla dzieci niepełnosprawnych i 728 miejsc dla dzieci niepełnosprawnych i wymagających szczególnej opieki. „Mieliśmy w poprzednich latach 150 milionów, teraz przeznaczymy 450 milionów – to jest duży, bo aż trzykrotny wzrost środków” – mówił. Dodał, że „również w tych działaniach są środki przeznaczane na obniżenie opłat za przedszkole”. „Zależało nam bardzo na tym, aby powstawało więcej żłobków samorządowych. Jak zaczynaliśmy prace nad programem samorządowym w 2015 roku, to w prawie 70 procent gmin w Polsce nie było żadnego samorządowego żłobka, a dzisiaj ten odsetek spadł do 60 procent” – dodał.

 

Stanisław Szwed pytany o zarzuty ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów dotyczące zbyt małej pomocy ze strony państwa wskazał, że Ministerstwo Rodziny wykonało „dużo jeśli chodzi o wsparcie osób niepełnosprawnych w ciągu tych trzech lat rządu PiS”. Jako przykład podał powołanie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Przyznał, że potrzeby osób niepełnosprawnych „są bardzo duże i Ministerstwo ma tego świadomość”. „Ale po kolei, racjonalnie do tego podchodząc wsparcie dla osób niepełnosprawnych jest z naszej strony wykonywane i przynosi realne korzyści” - mówił.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
06.03.2019 10:46 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
06.03.2019 10:46 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}