W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekretarz Stanu Stanisław Szwed w Polskim Radiu 24, 14.08.2019 r.

14.08.2019

Od początku uruchomienia programu „Rodzina 500+” na pierwsze dziecko zostało złożonych 3 mln 200 tys. wniosków, większość z nich wpłynęła drogą elektroniczną. Od 1 sierpnia można składać wnioski, również w sposób tradycyjny w urzędzie bądź listownie - powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Stanisław Szwed wyraził swoje zadowolenie, z dobrej realizacji programu przez samorządy. Przypomniał, że jeżeli ktoś złoży wniosek w późniejszym terminie, do września, to i tak dostanie świadczenie z wyrównaniem od 1 lipca. Zaznaczył, że jest jeszcze około stu samorządów, które nie rozpoczęły wypłat z programu „500+”. „Apelujemy więc, by uruchomiły one świadczenie, bo środki są już przekazane na ich konta” - dodał.


Sekretarz Stanu stwierdził również, że Polacy dobrze pożytkują świadczenia z programu „Rodzina 500+”. „Nie potwierdzają się te dane, które wieszczyły, że środki będą marnotrawione. Pieniądze z programu w szczególności przeznaczane są na edukację – dodatkowe zajęcia czy korepetycje” – wskazał.


Zapytany o świadczenia „Dobry Start” powiedział, że program cieszy się równie dużym zainteresowaniem. Objęci nim są wszyscy uczniowie do 20 roku życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych do ukończenia 24 roku życia. Stanisław Szwed oznajmił, że do tej pory zostało złożonych 1,7 mln wniosków i przypomniał, że okres składania wniosków upływa wraz z końcem listopada.


Sekretarz Stanu nadmienił w rozmowie, że aktualnie bezrobocie zmniejszyło się we wszystkich województwach, a w powiatach gdzie jeszcze stopa bezrobocia jest dwucyfrowa zostały uruchomione dodatkowe programy wsparcia. „Mamy wyraźny skok poprawy wskaźników dotyczących aktywizacji osób, które są długotrwale bezrobotne. Urzędy pracy mają możliwość dłuższego zainteresowania się danym bezrobotnym i większe środki na szkolenia” – zaznaczył.


Stanisław Szwed pytany o nowelizację ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, odpowiedział - „W głównej mierze dotyczy to sektora publicznego. Do minimalnej pensji nie będzie wliczany dodatek za staż pracy. Do tej pory pracownik nowo zatrudniony mógł dostawać wyższe wynagrodzenie zasadnicze niż osoba nowo zatrudniona. Uregulowana została, również wysokość płacy minimalnej, która w przyszłym roku będzie wynosiła 2450 zł a stawka godzinowa wzrośnie do wysokości 16zł” – podsumował.

{"register":{"columns":[]}}