W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekretarz Stanu Stanisław Szwed w Polskim Radiu Katowice, 25.04.2019 r.

25.04.2019

Stanisław Szwed poinformował o głównej zmianie w Programie „Rodzina 500+”: świadczenie będzie obejmowało wszystkie dzieci do 18. roku życia wychowujące się w rodzinach, czy przebywające w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych i rodzinach zastępczych. Rozwiązanie to wchodzi w życie od 1 lipca.

Wnioski o świadczenie „Rodzina 500+” będzie można składać od 1 lipca drogą elektroniczną, od 1 sierpnia drogą papierową w ośrodkach gminnych. Wydłużeniu ulega okres zasiłkowy – do końca maja 2021 r. „Należy pamiętać, że aby skorzystać ze świadczenia należy złożyć wniosek” – przypominał Stanisław Szwed.


„Wyniki, którymi dysponujemy nie potwierdzają tezy, że przez Program „Rodzina 500+” kobiety rezygnują z pracy, takiego zjawiska nie ma. Mniejsza liczba kobiet na rynku pracy jest podyktowana miedzy innymi wychowywaniem dzieci, opieką nad osobami starszymi. Nie przypuszczamy, że rozszerzenie Programu „Rodzina 500+” wpłynie na sytuację kobiet na rynku pracy. Obserwujemy, że środki wypłacane w programie idą na dzieci: dodatkowe zajęcia, wyjazdy na ferie, wakacje – to pokazuje, że te środki są dobrze zagospodarowane przez rodziny, ponieważ idą na wsparcie dzieci” – powiedział Sekretarz Stanu.
„Tempo prac nad nowelizacją Programu „Rodzina 500+” jest szybkie, aby przygotować wszystko pod względem organizacyjnym, poza tym program jest znany, więc nie ma konieczności przeprowadzania nad nim kolejnych dyskusji, w szczególności, że zmiana w programie jest podyktowana wcześniejszymi uwagami. Musimy wspólnie wypracować znaczne środki, by ten program mógł być realizowany. Koszt realizacji programu w tym roku, to ok 30 mld zł, w przyszłym roku 41 mld zł – środki w budżecie państwa są, mamy dobrą sytuację gospodarczą, lepsze kwestie dotyczące ściągalności podatku VAT. Myślę, że to jest sprawiedliwość społeczna, kiedy dobrymi dochodami państwa dzielimy się z wszystkimi obywatelami” – zauważył Stanisław Szwed.


Sekretarz Stanu poinformował, że strona rządowa nie prowadzi prac dotyczących zmiany ustawy o zakazie handlu w niedzielę. „Nie potwierdził się zarzut, który można znaleźć w raporcie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, że zakaz handlu w niedzielę przyczynił się do likwidacji małych sklepów. To zjawisko obserwujemy od dawna i jest ono spowodowane ekspansją dużych sieci handlowych. W sensie ekonomicznym i gospodarczym zakaz handlu w niedziele nie ma negatywnego wpływu. Pozytywny wpływ jest natomiast na pracowników handlu. Wychodzimy z przekonania, że rok obowiązywania ustawy, to jeszcze nie jest wystarczający czas, żeby prawidłowo ocenić funkcjonowanie przepisów, mając na uwadze, że ustawa była wdrażana etapowo. Myślę, że pogłębioną analizę będziemy mogli przeprowadzić po kolejnym roku obowiązywania ustawy” – powiedział Stanisław Szwed.


Poruszono także problem odkładania pieniędzy na emeryturę przez Polaków: „Ważna jest kwestia oskładkowania umów o pracę, umów cywilnoprawnych. Dokonaliśmy zmiany oskładkowując umowy zlecenia do minimalnego wynagrodzenia, chcemy iść o krok dalej i oskładkować umowy zlecenie, dlatego, że z oskładkowania jest przyszła emerytura. Nie płacąc składki nie mamy emerytury lub jest ona bardzo niska – to jest ważna kwestia, którą należy podnosić rozmawiając o emeryturach. Warto dodać, że wprowadziliśmy mały ZUS dla przedsiębiorców, którzy rozpoczynają działalność. Musimy zbudować nawyk oszczędzania na przyszłą emeryturę” – zaznaczył Stanisław Szwed.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
06.05.2019 11:14 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
06.05.2019 11:14 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}