W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekretarz Stanu Stanisław Szwed w „Sygnałach Dnia” w Polskim Radiu 1, 13.03.2019 r.

13.03.2019

Stanisław Szwed Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powiedział w „Sygnałach Dnia” w Polskim Radiu 1, że po roku obowiązywania jest teraz dobry czas, by przeprowadzić głębszą dyskusję na temat zapisów ustawy o zakazie handlu w niedzielę.

Stanisław Szwed 12 marca wziął udział w konferencji, zorganizowanej przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza oraz Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. Jej celem było podsumowanie ustawy o ograniczeniach handlu w niedzielę po roku jej funkcjonowania. Udział w konferencji wzięli przedstawiciele organizacji skupiających handlowców z całej Polski, właściciele niezrzeszonych sklepów, pracownicy.

Wiceszef resortu rodziny mówił w radiowej Jedynce, że narracja jakoby przez ograniczenie handlu w niedzielę upadają małe sklepy nie znajduje potwierdzenia: „Z dużych korporacji jest silny lobbing, jeśli chodzi o kwestię ograniczenia handlu, ale jak popatrzymy na te mniejsze sklepy - nawet wczoraj to wybrzmiało – ograniczenie handlu w niedziele jest pozytywnie odbierane” - powiedział wiceminister.

Gość Jedynki podkreślił, że w resorcie nie trwają prace nad zmianą ustawy, jest natomiast poselski projekt, który ma ją uszczelnić. „Chcieliśmy uporządkować kwestię tzw. placówek pocztowych, które były wykorzystywane przez jedną z sieci handlowych. Prowadzimy badania, które mają być rzetelne, wykonane w sposób merytoryczny.” - dodał Szwed.

Wiceminister mówił też o podjętych w resorcie działaniach w sprawie programów zapowiedzianych w tzw. "piątce Kaczyńskiego". Poinformował, że do konsultacji społecznych zostały skierowane projekty dotyczące "13" emerytury i emerytur matczynych. Jak wskazał, projekt ws. dodatkowych świadczeń dla seniorów wejdzie w życie 1 maja. „Dotyczy absolutnie wszystkich, którzy dzisiaj są uprawnieni do świadczeń emerytalno-rentowych zarówno w ZUS jak i w KRUS” - powiedział Szwed i wskazał, że obejmie także te osoby, które pobierają choćby groszowe emerytury, czyli tych, którzy nie mają minimalnej emerytury – też otrzymają jednorazowe świadczenie w wysokości 1100 zł brutto.

Szwed dodał, że podnoszona jest kwota wolna od podatku, która dotyczy także emerytów. „13” emerytura została przyznana emerytom, gdyż to środowisko mocno upominało się o wsparcie, więc jest to wyraz wsparcia dla seniorów.

„Mamy przygotowany projekt, na dniach trafi do konsultacji społecznych” - powiedział z kolei Stanisław Szwed o zmianach w programie 500+. „Wejście w życie ustawy jest przewidywane na 1 lipca. Program obejmie wszystkie dzieci do 18. roku życia – nie będzie już progu kryterium dochodowego na pierwsze dziecko, jaki obowiązywał do tej pory. 1 lipca składamy wniosek w formie elektronicznej, 1 sierpnia w formie papierowej. W ciągu trzech miesięcy będą pierwsze świadczenia z wyrównaniem od 1 lipca.” - dodał. Przyznał, że prawdopodobnie konieczne będzie dodatkowe posiedzenie Sejmu, aby zrealizować projekty w założonych terminach.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
13.03.2019 10:11 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
13.03.2019 10:11 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}