W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekretarz Stanu Stanisław Szwed w „Sygnałach Dnia” w Polskim Radiu 1, 19.06.2019 r.

19.06.2019

„Jesteśmy przygotowani na to, aby od 1 lipca rozpocząć wdrożenie programu Rodzina 500+ drogą elektroniczną. Zachęcamy, by wnioski wypełniać jak najszybciej.” - powiedział Stanisław Szwed.

Od 1 lipca wnioski o świadczenie z Programu „Rodzina 500+” można składać kanałami elektronicznymi, jak na przykład: kanały bankowe, program Emp@tia, kanały informatyczne ZUS. W tym samym czasie i tą samą drogą można składać wnioski o wyprawkę szkolną „Dobry Start”, zasiłki rodzinne, środki z funduszu alimentacyjnego. „1 lipca jest ważną datą, ale także trudną dla systemów informatycznych. Sprawdzamy teraz stan przygotowań do wdrożenia programu – na dziś można powiedzieć, ze jesteśmy dobrze przygotowani.” – poinformował Sekretarz Stanu.


„Decyzja o przyznaniu świadczenia z Programu „Rodzina 500+” będzie wydawana w formie informacji, co znacznie przyspieszy proces. Dla osób, które złożą wnioski o to świadczenie na początku lipca, wypłaty powinny być wykonane jeszcze w tym samym miesiącu. Wnioski są proste do wypełnienia. Dla rodzin, w których jest więcej niż jedno dziecko można wypełnić tylko jeden wniosek. Należy pamiętać, że jeśli złożymy wniosek 1 lipca, 1 sierpnia, 1 września, to okres wypłaty będzie się liczył od 1 lipca, czyli będzie wyrównanie. Gminy mają trzymiesięczny okres na wypłatę świadczenia, jednak liczymy, że dzięki doświadczeniu gmin w realizacji Programu „Rodzina 500+” środki będą sprawnie wypłacane” – tłumaczył Sekretarz Stanu.


„Projekt dotyczący środków dla pełnoletnich osób niepełnosprawnych musi trafić w lipcu na  posiedzenie Sejmu, abyśmy mogli dotrzymać terminów, o których mówił Pan Premier, czyli aby realizacja projektu nastąpiła na jesieni tego roku. Program jest potrzebny, ponieważ będzie wspierał te osoby niepełnosprawne, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji i nie mają środków do życia. W tej chwili resort rodziny kończy pracę nad projektem, który następnie trafi na Komitet Stały Rady Ministrów. Problem jest ważny, a jednocześnie trudny do rozwiązania, ponieważ chodzi o określenie grupy, do której w pierwszej kolejności powinna trafić pomoc. W niedługim czasie chcielibyśmy zająć się tematem orzecznictwa, bo te kwestie też należy uporządkować. Ważne jest dla nas, aby osoby, które potrzebują pomocy otrzymały ją jak najszybciej.” – zaznaczył Stanisław Szwed.


„Rada Ministrów przyjęła propozycje Ministerstwa Rodziny dotyczące stawki godzinowej – 16 zł i  minimalnego wynagrodzenia – 2450 zł. Teraz czekamy na decyzję partnerów społecznych. Jeśli ci nie dojdą do porozumienia, co do jednolitych stawek – wyższych niż stawki rządowe, to stawki rządowe będą propozycją wiążącą. Po decyzji Rady Ministrów stawki nie mogą być niższe. Znając doświadczenie negocjacyjne związki zawodowe chcą wyższych stawek, pracodawcy – niższych, nasza propozycja jest pośrodku, więc myślę, że może okazać się ostateczna.” – powiedział Sekretarz Stanu.


„13 emeryturę wprowadzaliśmy w tym roku i zgodnie z zapowiedziami Pana Premiera: jeśli stan budżetu będzie na to pozwalał, to będziemy chcieli rozwiązanie to zastosować w przyszłym roku. Przygotowujemy ustawę dotycząca wyprawki szkolnej, czyli „Dobry Start”, tak by nikt nie miał pokusy by to zmieniać” – poinformował Stanisław Szwed.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
19.06.2019 14:06 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
19.06.2019 14:06 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}