W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekretarz Stanu Stanisław Szwed w telewizji internetowej wPolsce.pl, 12.02.2019r.

12.02.2019

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podejmuje szereg działań mających na celu pomoc osobom starszym. Wprowadzamy programy takie jak „Senior+”. „Mama 4+”, „Posiłek w szkole i w domu” oraz dofinansowanie Dziennych Klubów i Domów seniora – mówił w wywiadzie dla Radia Wnet Sekretarz Stanu Stanisław Szwed.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny na antenie radia Wnet opowiedział o wsparciu samorządów w opiece nad osobami starszymi. Jednym z programów wsparcia ze strony rządu jest dofinansowanie na utworzenie lub modernizację już istniejących Dziennych Klubów i Domów dla seniora. „Bardzo nam zależy, żeby uaktywnić osoby starsze, które nie mają takich możliwości, żeby samym zagospodarować sobie czas” - mówił. Tłumaczył, że o dofinansowanie mogły ubiegać się gminy, powiaty i samorządy. Na utworzenie oraz wyposażenie Domów i Klubów jednostki mogły otrzymać do 300 tys. złotych, na utworzenie   

Stanisław Szwed poinformował, że w tym roku zgłosiło się ponad 700 samorządów chętnych na skorzystanie z tego programu. „Rozpatrzyliśmy pozytywnie 664 wnioski, z tego prawie 250 na utworzenie nowych placówek a ta pozostała część, czyli ponad 400  to będą te placówki, które już funkcjonują i którym dopłacamy do funkcjonowania” – mówił Sekretarz Stanu.
„Przy okazji promowania tego programu - czy otwierania Dziennego Domu Seniora czy Klubu – możemy zobaczyć jak to faktycznie działa” – mówił Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny. Jako przykład przytoczył nie tylko rękodzieło, naukę tańca, ale również opiekę i wyżywienie dla osób starszych. „Jest dużo małych gmin, które nie miałyby takiej możliwości zorganizowania czasu, czy jakichś ośrodków dla seniorów, a dzięki temu programowi mogą z tego korzystać” – uważa Szwed. Jego zdaniem bardzo ważne jest, żeby osoba starsza miała możliwość zajęcia się czymś w wolnym czasie, „żeby ona nie czuła się samotna”.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny podkreślił, że udział seniorów w zajęciach, które będą prowadzone przez Domy oraz Kluby Seniora będzie bezpłatny. Dzienne Domy mogą uzyskać dofinansowanie przypadające na każdego seniora korzystającego z ich usług do 300 złotych miesięcznie, Kluby będą mogły uzyskać do 200 złotych.

Stanisław Szwed wspomniał również o programie „Opieka 75+” realizowanym przez samorządy polegającym na świadczeniu usług opiekuńczych dla seniorów w miejscach ich zamieszkania. Wymienił także program „Posiłek w szkole i w domu”, który wesprze finansowo gminy w udzieleniu pomocy w formie posiłku, świadczenia pieniężnego na jego zakup i świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych. Jest on skierowany zarówno do dzieci i młodzieży jak i do osób starszych - dotyczyć będzie seniorów, którzy np. z przyczyn zdrowotnych nie mogą wyjść z domu i przygotować posiłku samodzielnie. „To są działania, które podejmujemy, żeby sytuacja tych osób, które są na przykład samotne i jest im trudniej, mogły z tego skorzystać” – mówił Stanisław Szwed.

Sekretarz Stanu pytany w wywiadzie o Pracownicze Plany Kapitałowe wskazał, że „tu na pewno bardzo ważna jest rola edukacyjna”. „Myślę , że głównym zadaniem jest dotarcie do młodszej generacji naszych rodaków i przekonanie ich do tego, że warto oszczędzać na przyszłą emeryturę” – dodał. Przypomniał, że „program wchodzi od pierwszego lipca, wdraża to Polski Fundusz Rozwoju”.

Pytany o waloryzację emerytur Stanisław Szwed odpowiedział, że „do pierwszego marca będą podniesione emerytury o 102,86%”. „Ale to, co jest ważne w tych zmianach to jest to, że zagwarantowaliśmy minimalną podwyżkę na poziomie 70 złotych” - wskazał. „Jeżeli byśmy zastosowali prosty mechanizm waloryzacyjny, który co roku był stosowany, to te wskaźniki byłyby niższe” – zaznaczył Sekretarz Stanu. „Łącznie na całą waloryzację w tym roku przeznaczamy prawie osiem miliardów złotych. To są duże środki, ale dla nas było ważne, żebyśmy poprawili sytuację emerytów otrzymujących najniższe świadczenia” – tłumaczył. Przypomniał, że najniższe świadczenia emerytalne podniesione zostaną do 1100 złotych. Podkreślił, że jest to „w ostatnich latach najwyższa waloryzacja”. „Prawie 75% emerytów i rencistów skorzysta z tego uprawnienia 70 złotych, a jeżeli popatrzymy na renty rolnicze z KRUS to tam wszyscy, 100% osób, które korzystają z tych świadczeń będzie miało waloryzację na poziomie 70 złotych” – mówił w wywiadzie.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
15.02.2019 10:46 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
15.02.2019 10:46 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}