W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekretarz Stanu Stanisław Szwed w Telewizji Trwam, 28.02.2019

28.02.2019

Można już składać wnioski o przyznanie świadczenia uzupełniającego „Mama 4+” – poinformował Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed. We wniosku należy udokumentować m.in. to, że posiada się czworo dzieci, które wychowywało się na terenie naszego kraju.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny w rozmowie z dziennikarzem przypomniał o możliwości składania wniosków na uzupełniające świadczenie „Mama 4+”. „Program już ruszył. Wnioski można składać w oddziałach ZUS i KRUS” - mówił. Przypomniał, że „są jeszcze placówki związane ze służbami mundurowymi, które mają swoje placówki” przyjmujące wnioski. Poinformował również, że „do ZUS zgłoszono już ponad 2 tys. wniosków”. „Co ciekawe, zgłosiły się dwie osoby powyżej 90 roku życia” – dodał.

 

Stanisław Szwed tłumaczył, że w celu uzyskania świadczenia w składanym wniosku „należy udokumentować to, że posiada się czworo dzieci, zamieszkuje się na terenie naszego kraju i wychowuje się dzieci na terenie naszego kraju przez 10 lat”. Dodał, że świadczenie „Mama 4+” stworzone jest „przede wszystkim dla tych, którzy żyją dzisiaj w skromnych warunkach”. Zaznaczył, że w niektórych przypadkach „uprawnieni do tego są również ojcowie, którzy wychowywali dzieci”. Podkreślił również, że „wniosek musi być podpisany bezpośrednio przez osobę, która występuje o świadczenie. W wyjątkowych przypadkach, na przykład w imieniu osoby niepełnosprawnej, może zrobić to najbliższa rodzina lub prawny opiekun”. „To świadczenie, w najmniej optymistycznym wariancie, powinno być na koncie już od kwietnia, bo okres rozpatrzenia wniosków trwa 30 dni.” – dodał. Tłumaczył, że w przypadku odmowy przyznania świadczenia przez ZUS „należy odwołać się do wyższych instancji ZUS-owskich, a jeśli to nie przyniesie skutku, to sprawę rozpatruje sąd administracyjny”.

 

Pytany przez dziennikarza o waloryzację od pierwszego marca rent i emerytur Stanisław Szwed wskazał, że w tym roku został wprowadzony „mechanizm kwotowo-procentowy”. „Przyjęliśmy bowiem – i myślę, że jest to dobre rozwiązanie – że emerytury będą wzrastały o co najmniej 70 złotych. To będzie dotyczyło ponad 70 proc. uprawnionych emerytów i rencistów” - mówił. Sekretarz Stanu w MRPiPS wyjaśnił, że stosując „mechanizm procentowy, który występuje, to te podwyżki byłyby niższe”. „To przysługuje świadczeniom do 2500 złotych. Powyżej tej kwoty stosujemy waloryzację procentową” – dodał.

 

Dodatkowo w tym roku przyznane zostaną trzynaste emerytury. „Ostateczne rozwiązania trzeba jeszcze wypracować. Premier Mateusz Morawiecki przedstawi mapę drogową, czyli proces dojścia do realizacji tego programu” - powiedział. „Zakładamy wersję, że będzie to wypłacane z automatu, bez żadnych wniosków” – mówił w wywiadzie Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny Stanisław Szwed.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
07.03.2019 11:00 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
07.03.2019 11:00 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}