W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Skrajne ubóstwo w dół – nowe dane GUS

30.06.2020

Jak wynika z danych opublikowanych we wtorek przez Główny Urząd Statystyczny, w 2019 r. zasięg ubóstwa skrajnego w Polsce spadł do 4,2 proc. z 5,4 proc. jeszcze w 2018 r. – To najlepszy wynik od 2006 r. i spadek o ponad jedną piątą. Dane te pokazują, że nasza polityka społeczna jest skuteczna i realnie poprawia jakość życia Polaków – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Co ważne, spadek ten zanotowano wśród wszystkich grup społecznych.

Pomoc społeczna

W 2019 r. stopa ubóstwa skrajnego wyniosła 4,2 proc., podczas gdy w 2018 r. była ona równa 5,4 proc. – poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Jak podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, to najlepszy wynik od 2006 r. Co ważne, obserwowany w 2019 r. spadek zasięgu ubóstwa skrajnego dotyczył praktycznie wszystkich grup społecznych, niezależnie od wieku czy rodzaju gospodarstwa domowego.

Ubóstwo skrajne wśród emerytów i rencistów w dół

Przykładowo wśród emerytów ubóstwo skrajne spadło z 4,6 proc. do 3,5 proc. Spadek wśród rencistów był jeszcze większy – z 8,4 proc. do 6,3 proc.

– Dane te najlepiej pokazują, jak ważna jest mądra i skuteczna polityka senioralna. Składają się na nią m.in. takie działania jak wprowadzenie trzynastej emerytury, godna waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych – od 2016 r. najniższa emerytura i renta wzrosły o 36 proc., z 882,56 do 1200 zł – czy program „Mama 4+”. Z rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego korzysta dzisiaj 57 tys. osób, które wcześniej nie miały prawa do chociaż minimalnej emerytury, bo poświeciły się wychowaniu co najmniej 4 dzieci. To wyraz solidarności społecznej i naprawdę ważne wsparcie – mówi minister Marlena Maląg.

Rodzinom z dziećmi też żyje się lepiej

W 2019 r., jak podaje GUS, odnotowano także spadek odsetka ubogich wśród gospodarstw domowych z dziećmi do 18 roku życia. Największy – z 9,7 proc. do 6,8 proc. – zaobserwowano w przypadku rodzin z co najmniej 3 dzieci.

W efekcie zasięg ubóstwa skrajnego wśród dzieci i młodzieży do 18 roku życia zmniejszył się z 6 proc. w roku 2018 do niespełna 5 proc. w 2019.

– Rodzina to nasz priorytet i najlepsza inwestycja – to fakt, a nie puste słowa. To nasz rząd wprowadził program „Rodzina 500+”, który naprawdę odmienił polską politykę rodzinną, pokazał, że wspieranie rodzin na tak wielką skalę jest możliwe i że to wsparcie się opłaca. Do tej pory na świadczenie wychowawcze przeznaczyliśmy już ponad 114 mld zł – wskazuje minister Marlena Maląg.

Do tego dochodzą takie programy jak „Dobry start”, czyli 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka z budżetem 1,42 mld zł na rok 2020. To wsparcie dla 4,5 mln dzieci. 1 lipca rusza nabór wniosków o świadczenie drogą elektroniczną. Ale to też m.in. Karta Dużej Rodziny, czyli system zniżek dla dużych rodzin, z których można korzystać już w ok. 27 tys. lokalizacji w całej Polsce.