W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Solidarni z seniorami” – o wsparciu dla osób starszych w czasie pandemii

14.10.2020

W środę w siedzibie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej odbył się briefing prasowy poświęcony ochronie i wsparciu osób starszych w czasie pandemii COVID-19. - Seniorzy są fundamentem rodzin, i tak jak o fundamenty stanowiące podstawy solidnego domu, trzeba o nich szczególnie dbać – mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Sala. Minister Maląg stoi przy mównicy. Uczestniczy w brefingu. Z tycłu baner z napisem "Solidarni z seniorami w pandemii".

Wsparcie dla DPS-ów

W trakcie wystąpienia Minister Maląg przypomniała, że pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią, wciąż realizowane są kluczowe programy dla seniorów, jak „Senior+” czy Aktywność Społeczna Osób Starszych. Oprócz tego na wsparcie osób starszych przekazane zostały konkretne środki pieniężne. Jak podała, na cele związane z funkcjonowaniem domów pomocy społecznej przekazano ponad 400 mln zł. - Kolejne 40 mln zł przekazaliśmy wczoraj do wojewodów i te środki trafią do organów prowadzących DPS-y, aby zapewnić stabilizację i bezpieczeństwo naszym seniorom – dodała. Przekazane środki zostały przeznaczone na przygotowanie i zabezpieczenie domów pomocy społecznej przed wzrostem zakażeń wywołanych wirusem SARS-CoV-2 w okresie jesiennym.

Minister Maląg zwróciła się także do pracowników DPS. - W imieniu całego rządu chciałam podziękować pracownikom domów pomocy społecznej za to co Państwo robicie każdego dnia dla drugiego człowieka – powiedziała.

Seniorze, pamiętaj o zasadach

Minister Maląg przypomniała również seniorom o przestrzeganiu podstawowych zasadach bezpieczeństwa, kiedy wychodzą np. na spacer lub gdy chcą zrobić zakupy. - Przede wszystkim nasi seniorzy muszą czuć się bezpiecznie. Pamiętajcie Państwo o podstawowych zasadach: dystans, dezynfekcja, maseczki – powiedziała minister jednocześnie przypominając o tym, że od minionej soboty na terenie całego kraju obowiązuje noszenia maseczek w miejscach ogólnodostępnych.

W trakcie wystąpienia minister przypomniała również o powrocie godzin dla seniorów w sklepach między godziną 10 a 12. – Wtedy nasi seniorzy będą mogli bezpiecznie dokonać takich zakupów. Jeżeli będzie taka potrzeba, to mogą robić zakupy w innych godzinach, ale proponujemy właśnie ten czas, aby zapewnić im bezpieczeństwo – podkreśliła.

Wideo