Spadek bezrobocia w czerwcu. Polska w czołówce państw Unii z najniższym bezrobociem
28.07.2026
W czerwcu 2026 r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych oraz stopa bezrobocia rejestrowanego zmniejszyły się w porównaniu z majem. Polska wciąż należy do państw Unii Europejskiej o najniższym bezrobociu.
Na koniec czerwca 2026 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 901,5 tys. osób bezrobotnych. To o 14,4 tys., czyli 1,6 proc., mniej niż miesiąc wcześniej. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,8 proc. i była o 0,1 pkt proc. niższa niż w maju.
W czerwcu z urzędów pracy wyrejestrowano 98,1 tys. osób – o 37,8 proc. więcej niż przed rokiem. Pracę podjęło 59,9 tys. bezrobotnych, co oznacza wzrost o 25,2 proc. w ujęciu rocznym. Ponadto 12,3 tys. osób rozpoczęło udział w aktywnych formach pomocy, a do urzędów pracy zgłoszono 34,9 tys. miejsc pracy.
Polska z jednym z najniższych poziomów bezrobocia w UE
Zgodnie z definicją Eurostatu w maju 2026 r. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 3,1 proc., wobec średniej unijnej na poziomie 5,9 proc. Polska zajęła trzecie miejsce – ex aequo z Cyprem – wśród państw UE z najniższą stopą bezrobocia. Lepszy wynik odnotowały jedynie Bułgaria i Czechy, gdzie stopa bezrobocia wyniosła po 2,9 proc.