W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie wielkanocne Minister Marleny Maląg i kierownictwa resortu z rodzinami

06.04.2023

W sercu polskiego rządu jest polityka rodzinna i wsparcie rodzin z małymi dziećmi. Ten dobry czas rozpoczął się od wprowadzenia programu "Rodzina 500 plus". To nie są koszty dla budżetu państwa, lecz inwestycja w przyszłość – powiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Spotkanie_wielkanocne_MRiPS

Minister Marlena Maląg oraz wiceministrowie Stanisław Szwed, Paweł Wdówik, Anita Czerwińska, Barbara Socha i przewodnicząca Rady Rodziny Dorota Bojemska zaprosili do siedziby MRiPS rodziny z dziećmi na spotkanie przedświąteczne.

Podczas wydarzenia minister Maląg podsumowała rządowe wsparcie w zakresie polityki prorodzinnej.

Rodzina to przyszłość, inwestycja na przyszłe lata i wzmacnianie kapitału ludzkiego.

W sercu polskiego rządu jest rodzina, jest polityka rodzinna, wsparcie rodzin z małymi dziećmi. Rozpoczęliśmy budowanie dobrego czasu dla polskich rodzin – mówiła minister Marlena Maląg. Dodała, że dobry czas dla rodzin rozpoczął się 1 kwietnia 2016 r., gdy wprowadzony został program "Rodzina 500+".

Minister Marlena Maląg wskazała, że po programie 500+ pojawiły się kolejne – "Mama 4 plus", "Dobry start" i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

Już blisko 4 mld zł w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego trafiło do polskich rodzin. To nie są koszty dla budżetu państwa, to inwestycja w przyszłość – zaznaczyła.

Dodała, że życiu rodzinnemu służą także ostatnie zmiany w Kodeksie pracy, które ułatwiają godzenie ról zawodnych z rodzinnymi.

Naprzeciw oczekiwaniom

Kierujemy pomoc tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – mówił Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Przywołał przyjętą w środę przez rząd ustawę, która wprowadza nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Świadczenie będzie wynosić od 50 proc. do 200 proc. renty socjalnej. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2024 roku.

Być rodzicem i pracownikiem

O tym, że środki z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego dają szansę na łączenie życia rodzinnego z pracą zawodową mówiła podczas świątecznego spotkania z rodzinami Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej Barbara Socha.

Materialnie i aktywizacyjnie

Ostatni rok zapiał się w kieszeniach seniorów rekordową waloryzacją, po raz kolejny wypłaconą 13. emeryturą i pracami nad wpisaniem na stałe 14. emerytury do systemu emerytalnego. 

Ponad 70 mld zł w tym roku przeznaczyliśmy na wspieranie osób starszych – powiedział sekretarz Stanu Stanisław Szwed.

Ekonomia społeczna

Przy tworzeniu zmian prawnych zawsze bierzemy pod uwagę wartości społeczne – mówiła Pełnomocnik Rządu ds. Ekonomii Społecznej Anita Czerwińska.

Przyjęta w zeszłym roku ustawa o ekonomii społecznej pozwala zakwalifikować w tej kategorii usługi opiekuńcze.

Rada służy radą

W opinii Doroty Bojemskiej, przewodniczącej Rady Rodziny przy MRiPS, dla rodzin ważna jest relacyjność, tworzenie więzi i zakorzenienie w tożsamości. Dlatego Rada prowadzi dialog z organizacjami pracodawców, służący rozwijaniu kultury pracowniczej.

Razem z rodzinami

Chcemy być i rodzicami, i pracownikami – mówili rodzice, obecni na spotkaniu. Zmiany w Kodeksie pracy, takie jak wydłużenie urlopów na opiekę nad dzieckiem, przeznaczenie jego części wyłącznie dla ojców i wzmocnienie stabilności zatrudnienia dobrze służy rodzinom.

Materiały

Zdjęcia z wydarzenia

Wideo

{"register":{"columns":[]}}