W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sprawcy przemocy w rodzinie do eksmisji, nawet w czasie epidemii

22.04.2020

Mimo trwającej epidemii koronowirusa nie zostawiamy w potrzebie osób doświadczających przemocy w rodzinie. Kryzys związany z rozprzestrzenianiem się koronawirusa spowodował zmianę sposobu i form udzielanej pomocy w taki sposób, aby zapewnić możliwie szybką pomoc i wsparcie osobom narażonym na doświadczanie przemocy. W trosce o ich bezpieczeństwo wprowadziliśmy do pakietu pomocowego „Tarcza Antykryzysowa” przepis, zgodnie z którym osoby stosujące przemoc w rodzinie mogą zostać zobowiązane do opuszczenia lokali mieszkalnych niezależnie od panującej sytuacji epidemiologicznej. Oprócz tego wprowadziliśmy szereg zmian w zasadach funkcjonowania placówek, które nawet w tak trudnym czasie oferują pomoc osobom pokrzywdzonym.

Pomoc

Obowiązek opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy

 

Zgodnie z przepisami w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii koronawirusa nie wykonuje się tytułów wykonawczych nakazujących opróżnienie lokalu mieszkalnego.

 

Do pakietu pomocowego „Tarcza Antykryzysowa” wprowadzony został zapis zgodnie z którym eksmisja sprawców przemocy domowej może się odbywać również w czasie epidemii koronowirusa. Zmiana była konieczna do tego, aby chronić zdrowie i życie osób doświadczających przemocy w rodzinie.

 

Ośrodki wsparcia oferują pomoc

 

Ofiary przemocy domowej, mimo panującej sytuacji epidemiologicznej, nadal mogą liczyć na wsparcie ze strony placówek zapewniających schronienie ofiarom przemocy. Chodzi m.in. o specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, ośrodki interwencji kryzysowej i ośrodki wsparcia prowadzące miejsca całodobowego pobytu.

 

Dla ochrony zdrowia i życia pracowników i podopiecznych placówek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało wytyczne dotyczące m.in. sposobu organizacji placówek i pomocy osobom doświadczające przemocy domowej, a także regulujące kwestie funkcjonowania zespołów interdyscyplinarnych i grup roboczych.

 

Ponadto na bieżąco monitorujemy działania samorządów gminnych i powiatowych w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie i mobilizujemy je np. w formie wystosowywanych apeli,  do działań, które mają na celu absolutną ochronę  i bezwzględne reagowanie na  sytuacje przemocowe w tych rodzinach, w których została wszczęta procedura „Niebieskie Karty” zwłaszcza w odniesieniu do dzieci doświadczających przemocy.

 

Poza tym Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowała pismo do wszystkich wojewodów z prośbą o stworzenie baz danych dotyczących obecnego wsparcia osób doświadczających przemocy w rodzinie na poziomie lokalnym.

 

Nie bez znaczenia jest również poinformowanie, za pośrednictwem służb wojewodów,   wszystkich zespołów interdyscyplinarnych o funkcjonowaniu bezpłatnej aplikacji Twój Parasol, która m.in. umożliwia szybkie wybranie telefonu alarmowego w nagłych przypadkach oraz zawiera informacje, które mogą być przydatne osobom doświadczającym przemocy w rodzinie.

{"register":{"columns":[]}}