W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Strategia Rozwoju Kapitału Ludzkiego 2030

Aktualizacja Strategii Rozwoju Kapitału Ludzkiego (SRKL) wynika z przyjęcie przez Radę Ministrów 14 lutego 2017 r. Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju 2020 (z perspektywą do 2030), nowej średniookresowej strategii rozwoju kraju.

Cel aktualizacji SRKL
Celem prac nad aktualizacją SRKL było zapewnienie, aby określone w SOR cele, kierunki interwencji, działania i projekty, stanowiące strategiczne zadania państwa w obszarze kapitału ludzkiego i obszarze spójności społecznej zostały osiągnięte.
Zadaniem SRKL 2030 było podjęcie wyzwań, jakie stoją przed Polską w obszarze kapitału ludzkiego i spójności społecznej, aby uczynić nasz kraj bardziej atrakcyjnym miejscem do życia oraz dobrym miejscem do rozwijania wiedzy i podejmowania pracy. Realizatorom Strategii przyświeca cel, aby Polska była krajem, w którym wysoki poziom zatrudnienia przekłada się na wysoką jakość życia nie tylko osób pracujących, ale również tych, które dopiero rozpoczynają swoje życie zawodowe, uczą się, studiują, oraz tych, które okres aktywności zawodowej (ale nie społecznej) mają już za sobą. Polska ma być krajem, w którym rozwiniętemu rynkowi pracy towarzyszy nowoczesny system opieki zdrowotnej i system edukacyjny zapewniający kwalifikacje wysokiej jakości i przygotowanie do samodzielnego i satysfakcjonującego dorosłego życia.

Koordynator:
Prace nad aktualizacją merytoryczną i redakcyjną SRKL 2030 koordynował minister właściwy do spraw pracy. W aktualizację SRKL włączyło się 15 ministerstw i instytucji centralnych, które zgłosiły 51 projektów strategicznych, mających doprowadzić do osiągnięcia założonych celów.

Cele:
Celem głównym Strategii jest wzrost kapitału ludzkiego i spójności społecznej w Polsce. SRKL obejmuje 4 cele szczegółowe: 1) Podniesienie poziomu kompetencji oraz kwalifikacji obywateli, w tym cyfrowych; 2) Poprawę zdrowia obywateli oraz efektywności systemu opieki zdrowotnej; 3) Wzrost i poprawę wykorzystania potencjału kapitału ludzkiego na rynku pracy; 4) Redukcję ubóstwa i wykluczenia społecznego oraz poprawę dostępu do usług świadczonych w odpowiedzi na wyzwania demograficzne.

Odbiorcy:
Strategia skierowana jest do wszystkich osób mieszkających w Polsce. Realizacja SRKL 2030 odbywa się przez wdrożenie projektów strategicznych, które pokrywają szerokie spektrum działań ukierunkowanych na wsparcie pojedynczych osób i grup społecznych w obszarach zasadniczych dla dobrostanu społeczeństwa – począwszy od edukacji na wszystkich poziomach, ochrony zdrowia różnych grup wiekowych, pomocy w wejściu, utrzymaniu się i rozwoju na rynku pracy w Polsce, a także udzieleniu konkretnej pomocy osobom, które z różnych powodów znalazły się w trudnej sytuacji życiowej i nie mogą się samodzielnie z niej wydostać.

Realizacja działań zawartych w SRKL ma doprowadzić do poprawy dostępności usług świadczonych w odpowiedzi na wyzwania demograficzne, wzrost i poprawę wykorzystania potencjału kapitału ludzkiego na rynku pracy, poprawę jakości kapitału ludzkiego oraz wzmocnienie cyfrowego rozwoju kraju. SRKL ma zaowocować podniesieniem szeroko rozumianego poziomu życia w Polsce w perspektywie roku 2030.

Podstawa Prawna:
Podstawą prawną dla opracowania Strategii Rozwoju Kapitału Ludzkiego 2030 jest ustawa z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. SRKL 2030 została przyjęta przez Radę Ministrów Uchwałą nr 184/2020 z dnia 14 grudnia 2020 r.
Strategia obejmuje okres do 2030 roku

Materiały

Strategia Rozwoju Kapitału Ludzkiego 2030
Strategia​_Rozwoju​_Kapitału​_Ludzkiego​_2030.pdf 3.92MB
Uchwała nr 184/2020 w sprawie przyjęcia SRKL 2030
UCHWAŁA​_NR​_184​_2020​_z​_14122020​_w​_sprawie​_przyjęcia​_SRKL​_2030.pdf 0.09MB
{"register":{"columns":[]}}