W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

System rehabilitacji w Polsce – nowe otwarcie

21.06.2016

Zmiany w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, szerokie konsultacje społeczne, audyt i zmiany w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych to najważniejsze tematy dzisiejszej konferencji. W spotkaniu udział wzięli: minister Elżbieta Rafalska, wiceminister i Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz oraz prezes PFRON Robert Kwiatkowski.  

25 lat ustawy

- Minęło 25 lat od momentu wejścia w życie ustawy o zatrudnieniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych. To moment podsumowań, ale przede wszystkim wyznaczenia nowych kierunków działań w tym obszarze – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

- Musimy zastanowić się nad dostosowaniem ustawy do nowych okoliczności. Zależy, aby odbyło się to z udziałem środowiska, dlatego uruchamiamy szerokie konsultacje społeczne - powiedział Krzysztof Michałkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Na stronie PFRON uruchomiony został specjalny formularz poprzez który będzie można zgłaszać swoje uwagi dot. zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Konsultacje będą prowadzone do 15 września 2016 roku. To pierwsze konsultacje tej ustawy, prowadzone w sposób tak otwarty i szeroki.

Raport otwarcia PFRON

Prezes PFRON, Robert Kwiatkowski, przedstawił główne wnioski wynikające z raportu otwarcia w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

- O ile nie można mieć zarzutu co do sprawności zarządzania finansami przez organizację, to pomoc z niektórych programów dociera jedynie do 10-20% niepełnosprawnych. Trzeba to zmienić – mówił prezes Robert Kwiatkowski.

Najważniejsze problemy, z którymi boryka się PFRON to brak strategii działania, decentralizacja oraz brak realizacji systemowych programów unijnych.

Prezes Kwiatkowski zapowiedział kluczowe zmiany, które czeka organizacja. Wśród nich są: wyznaczenie 5-letniej strategii, centralizacja działań oraz budowa systemu wartościowych miejsc pracy.

Minister Elżbieta Rafalska podpisała nowy statut PFRON, który zacznie obowiązywać od 1 lipca br. Pozwoli on na większą efektywność i skuteczność funkcjonowania PFRON.

Wybieramy Liderów

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z PFRON chce nagrodzić Liderów 25-lecia – tych, których działania, pomysły i inicjatywy szczególnie przyczyniły się do rozwoju systemu wsparcia Osób Niepełnosprawnych w Polsce. Ogłaszamy Plebiscyt na Lidera 25-lecia. Nagrody honorowe wręczane będą w kategoriach:

  • Dostępność
  • Edukacja
  •  Sport
  • Pracodawca
  • Kultura
  • Złota Dziesiątka (Internauci za pośrednictwem profilu FB Ministerstwa i PFRON będą mogli dokonać swojego wyboru i zagłosować na Liderów 25-lecia)

Szczegóły i regulamin znajdują się na stronie: http://www.pfron.org.pl/pl/komunikaty/3231,Liderzy-25-lecia.html

Termin zgłaszania kandydatów to 16 sierpnia 2016 roku.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
07.11.2018 09:12 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
07.11.2018 09:12 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}