W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tarcza mocniejsza niż kiedykolwiek

15.01.2020

Odpowiedzią na drugą falę pandemii jest druga tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Z kolei firmy z tzw. tarczy branżowej będą zwolnione z płacenia ZUS za grudzień i styczeń.

Konferencja w ministerstwie rozwoju

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapowiedział podczas konferencji prasowej, że firmy objęte tzw. tarczą branżową będą zwolnione z ZUS nie tylko za grudzień, ale także za styczeń. Dodał, że zwolnienie ze składek może zostać wydłużone na kolejne miesiące.

Uczestnicząca w konferencji minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podkreśliła, że od początku walki z pandemią celem rządu była troska o życie i zdrowie Polaków, oraz zabezpieczenie miejsc pracy.

– Za miejscami pracy stoją konkretni ludzie, konkretne rodziny, a człowiek w naszych działaniach jest najważniejszy W ramach różnych instrumentów na ratowanie miejsc pracy w czasie epidemii trafiło ponad 174 mld zł”  – mówiła minister, wskazując przy tym na skuteczność działań podejmowanych przez rząd, choćby pod względem utrzymania stabilnej stopy bezrobocia. - Kiedy pandemia w Polsce się rozpoczynała, stopa bezrobocia wynosiła 5,8 proc. Dzisiaj jest to 6,2 proc. Przez ostatnie cztery miesiące utrzymywała się na poziomie 6,1 proc. Pokazuje to, że wsparcie było skuteczne i sprawne" – wskazała minister Marlena Maląg.

Szeroka paleta wsparcia

Wśród instrumentów tarczy antykryzysowej wprowadzonych w zeszłym roku przez ówczesne Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej są m.in. świadczenie postojowe, czy zwolnienie z opłacania składek ZUS, a także dopłata do wynagrodzeń.  Resort nie zapomniał także o osobach, którym nie udało się utrzymać pracy. Wprowadzono dla nich dodatek solidarnościowy i podniesiono zasiłek dla bezrobotnych.

Minister przypomniała też, że w czasie zawieszenia stacjonarnej nauki w szkołach wypłacany był dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

- W tym trudnym czasie pandemii wspieramy również działania samorządów, aby mogły prowadzić działania inwestycyjne, które są kołem zamachowym dla polskiej gospodarki" – dodała minister Marlena Maląg.

- W ramach rozszerzania pomocy tarcza branżowa zostanie także poszerzona o kod PKD 55.20.Z. związany z turystyką – zapowiedziała z kolei wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. 

Od północy z czwartku na piątek mikro, małe i średnie firmy z branż, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z COVID-19, mogą składać przez Internet wnioski o wsparcie z Tarczy Finansowej 2.0 PFR.

Łączna wartość pomocy to ponad 35 mld zł. Według szacunków PFR do końca marca 2021 r. z finansowania będzie mogło skorzystać ponad 70 tys. firm. 

Materiały

Zdjęcia z wydarzenia

Wideo

{"register":{"columns":[]}}