W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Trzecie posiedzenie Rady Programowej do spraw Centrów Usług Społecznych

28 stycznia br. odbyło się kolejne, tj. trzecie posiedzenie Rady Programowej ds. Centrów Usług Społecznych. W spotkaniu wzięli udział m.in. Pani Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS), Pan Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w MRiPS, Pan dr hab. Marek Rymsza, Przewodniczący Rady Programowej ds. CUS, Doradca Prezydenta RP w Kancelarii Prezydenta RP oraz Pani Dorota Rybarska-Jarosz, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej (ROPS) w Szczecinie, która wraz z zespołem doradców wspiera zachodnio-pomorskie Centra Usług Społecznych (CUS).

Dzięki inicjatywie ustawodawczej Prezydenta RP Andrzeja Dudy od 1 stycznia 2020 r. na poziomie lokalnym można tworzyć struktury koordynujące i integrujące usługi społeczne, a ogłoszony w dniu 31 grudnia 2019 r. przez resort rodziny pilotażowy konkurs pt. Wsparcie tworzenia centrów usług społecznych i rozwój dostarczanych przez nie usług w Działaniu 2.8 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 przyczynił się do dofinansowania 41 projektów na łączną kwotę około 118 mln zł.

Posiedzenie Rady było okazją do zapoznania się z m.in. ofertą usług społecznych, sukcesami oraz problemami, jakie pojawiły się w toku realizacji projektów, jak również opiniami mieszkańców, którzy skorzystali z oferty centrów funkcjonujących w woj. zachodniopomorskim, tj. w Resku, Koszalinie, Świdwinie Goleniowie oraz w Łobzie.

Ministrowie pogratulowali Gminom podjętych przedsięwzięć, a ponadto Pani Minister Marlena Maląg wyraziła zadowolenie z tego, że uczestniczące w posiedzeniu Gminy wzięły udział w konkursie resortu rodziny i dzięki temu mają środki finansowe na realizację usług społecznych dla swoich mieszkańców w nowej formule polityki społecznej, czyli Centrum Usług Społecznych. Przetestowane i wdrożone w projektach rozwiązania staną się dobrymi praktykami dla kolejnych jednostek samorządu terytorialnego chcących wdrażać CUS. 

Zadania i skład Rady Programowej CUS

Pani Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej powołała w dniu 19 października 2021 r. Radę Programową ds. CUS na mocy Zarządzenia nr 44  w sprawie powołania Rady Programowej  do spraw projektów wyłonionych do dofinansowania w konkursie pod tytułem „Wsparcie tworzenia centrów usług społecznych i rozwój dostarczanych przez nie usług” realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

Podstawowe zadania Rady Programowej to:

  • monitorowanie kolejnych etapów realizacji projektów,
  • zatwierdzanie pakietów produktów powstałych w wyniku testowania rozwiązania modelowego w każdym z projektów.

Rada Programowa jest ciałem międzyresortowym, gdyż w jej skład wchodzą przedstawiciele następujących Instytucji:

  • Kancelarii Prezydenta RP,
  • Narodowej Rady Rozwoju,
  • Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej,
  • Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w MRiPS,
  • Departamentu Rynku Pracy w MRiPS,
  • Departamentu Ekonomii Społecznej i Solidarnej EFS w MRiPS,
  • Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w MRiPS,
  • Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w MRiPS,
  • Departamentu Polityki Rodzinnej w MRiPS,
  • Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej,
  • Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia,
  • Departamentu Mecenatu Państwa w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Centrach Usług Społecznych – nowa jakoś polityki społecznej

Centra usług społecznych to nowe jednostki organizacyjne gmin i instytucje lokalnej polityki społecznej. Są to miejsca, w których są dostępne usługi społeczne z różnych systemów: pomocy społecznej, polityki rodzinnej, promocji i ochrony zdrowia, kultury, edukacji publicznej, polityki prorodzinnej, wspierania osób z niepełnosprawnościami.

Usługi są świadczone przez różnych wykonawców, wśród których są zarówno jednostki samorządowe, jak i lokalni przedsiębiorcy, podmioty ekonomii społecznej i organizacje pozarządowe.

Centra usług społecznych:

  •  zapewniają możliwość uzyskania różnych usług społecznych w jednym miejscu – bez potrzeby chodzenia do urzędu gminy, ośrodka pomocy społecznej czy innej jednostki,
  • zapewniają dopasowanie  oferty usług społecznych do realnych potrzeb społeczności lokalnych i dostarczenie ich w sposób skoordynowany,
  • przyczyniają się do skutecznego i efektywnego dostarczania usług społecznych mieszkańcom gmin w takiej skali i formie, w jakiej tego potrzebują.

Usługi społeczne oferowane przez centra usług społecznych są kierowane zarówno do ogółu mieszkańców gminy, jak i do grup społecznych o szczególnych potrzebach, np. osób z niepełnosprawnościami, osób starszych czy rodzin wielodzietnych.

 

Materiały

Mapa Centrów Usług Społecznych w Polsce
{"register":{"columns":[]}}