W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ułatwienia w tarczy – jak uzyskać orzeczenie lekarskie?

02.05.2020

Orzeczenie lekarskie może zostać wydane przez innego lekarza niż lekarz medycyny pracy. Taką możliwość dały pracownikom przepisy tarczy antykryzysowej. Dodatkowo cały czas istnieje możliwość zdalnego wydawania zaświadczeń. O czym powinni wiedzieć nie tylko pracownicy, a także pracodawcy w kontekście zmian ustawowych.

tele medycyna

Nowe przepisy dotyczą sytuacji, kiedy lekarz uprawniony  do przeprowadzenia badania wstępnego lub kontrolnego jest niedostępny. Ponadto godnie ze znowelizowaną w dniu 31 marca br. ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, lekarz inny niż lekarz medycyny pracy może nie tylko przeprowadzić badanie, ale również wydać stosowne orzeczenie lekarskie.

Warto zwrócić uwagę

  • orzeczenie lekarskie będzie ważne 30 dni od dnia odwołania stanu epidemii,
  • przeprowadzenie badania wstępnego lub kontrolnego i wydanie orzeczenia może nastąpić zdalnie. Wynika to z art. 2 ust. 4 ustawy o wykonywaniu zawodu lekarza i lekarza dentysty, zgodnie z którym lekarz może udzielać świadczeń zdrowotnych, w tym badać stan zdrowia i wydawać orzeczenia lekarskie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

Badania wstępne, kontrolne i okresowe – o czym pracodawca powinien pamiętać

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, o czym mówi artykuł 229 Kodeksu pracy. Do obowiązkowych badań należą m.in.:

  • badania wstępne dla osób przyjmowanych do pracy,
  • badania kontrolne dla pracowników niezdolnych do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż 30 dni oraz w przypadku udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia w wymiarze dłuższym niż 30 dni,
  • badania okresowe dla wszystkich pracowników wykonywane w terminie wskazanym w orzeczeniu.

Powyższe przepisy dotyczą dwóch pierwszych rodzajów badań, natomiast obowiązek dotyczący kierowania pracowników na badania okresowe został całkowicie zawieszony.

Termin ważności badań (przepisy przejściowe)

Orzeczenia lekarskie wydane w ramach wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich, których ważność upłynęła po dniu 7 marca 2020 r., zachowują ważność, nie dłużej jednak niż do upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.