W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Umowa z Izraelem weszła w życie

03.05.2021

1 maja weszła w życie umowa o zabezpieczeniu społecznym z Państwem Izrael. Tego samego dnia weszły w życie także przepisy wykonawcze związane z tym porozumieniem. To kolejny krok dla zapewnienia szerokiego zabezpieczenia polskich rodzin.

Polska Izrael

Wejście w życie umowy to spełnienie społecznych oczekiwań wielu osób. Umowa tworzy podstawy koordynacji systemów ubezpieczeniowych obowiązujących w Polsce i w Izraelu.

Porozumienie ma szczególne znaczenie dla Polaków, którzy pracowali w Izraelu lub w przypadku, gdy jeden z rodziców dziecka pracuje w Izraelu. Postanowienia zawarte w umowie, umożliwiają między innymi:

  • sumowanie okresów ubezpieczenia przebytych w Izraelu, w celu ustalenia prawa i wysokości polskich świadczeń emerytalno-rentowych (i odwrotnie) oraz
  • transfer świadczeń emerytalno-rentowych osobom uprawnionym zamieszkałym na terytorium drugiego państwa.

Podpisana deklaracja ma znaczenie także dla polskich i izraelskich przedsiębiorców, ponieważ określa kwestie możliwości delegowania pracowników. Pozwala na ich wysyłanie z terytorium jednego państwa do wykonywania pracy na terytorium drugiego państwa, przy jednoczesnym pozostawieniu pracowników w systemie ubezpieczenia społecznego państwa delegującego.

Umowa ma znaczenie w przypadku prawa do świadczeń z tytułu macierzyństwa, emerytur, rent, rent rodzinnych, świadczeń związanych z wypadkami przy pracy i chorób zawodowych oraz zasiłków pogrzebowych. To kolejne działania, które mają zapewnić wszechstronne zabezpieczenie rodzin.

Materiały

Izrael