W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ustawa o centrach usług społecznych z podpisem Prezydenta

23.08.2019

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o centrach usług społecznych. W uroczystości wziął udział wiceminister Kazimierz Kuberski.

Prezydent

Paleta usług społecznych zmienia się, bo i  odbiorcy tych usług mają różne potrzeby, często wychodzące poza typową pomoc społeczną. Dzięki działalności centrów, usługi społeczne będą mogły być szerzej dostępne dla mieszkańców, a samorządy gminne będą mogły w bardziej kompleksowy odpowiadać potrzeby społeczności lokalnych.

– Z inicjatywy prezydenta RO Andrzeja Dudy ustawa o centrach usług społecznych wychodzi naprzeciw postulatom, jakie stawiały od dłuższego czasu  także jednostki samorządu terytorialnego. To dobrze, że nowe przepisy dają im przy tym możliwość wyboru formy organizacji usług społecznych. Razem czy osobno nie jest bowiem najważniejszą kwestią. Na końcu zawsze liczy się człowiek – powiedział wiceminister Kazimierz Kuberski.

Konkurs z budżetem na 40 mln zł

Jeszcze w tym roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zamierza ogłosić konkurs, którego głównym celem będzie przeprowadzenie pilotażu rozwiązań przewidzianych w ustawie o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych.

Celem jest wypracowanie i przetestowanie funkcjonowania 15 modelowych rozwiązań w zakresie integracji i rozwoju usług społecznych adresowanych do ogółu mieszkańców, dostosowanych do specyfiki określonych typów gmin, przy wykorzystaniu centrum usług społecznych jako nowej jednostki organizacyjnej. Konkurs zostanie ogłoszony  w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, a jego budżet wyniesie 40 mln zł.

Ogromny rozwój programów prospołecznych

Skuteczna polityka zmienia się dostosowując się do społecznych potrzeb. – Niespotykany do tej pory rozwój programów prorodzinnych, że wymienię chociażby Rodzinę 500+ - teraz już na każde dziecko -  czy wyprawkę szkolną z programem „Dobry Start”, ale też rekordowy rozwój sieci placówek Senior+ i rozwój usług opiekuńczych z nowym programem „Opieka 75+”  - to tylko przykłady z niektórych działań realizowanych w ostatnich latach na poziomie lokalnym – powiedział wiceminister Kazimierz Kuberski.

Ich skuteczność zauważalna jest już teraz. Dzięki programom społecznym coraz mniej rodzin z dziećmi korzysta z pomocy społecznej. W tej grupie odnotowany został w 2018 r., w porównaniu do 2015 roku, spadek o 32 proc., czyli prawie o jedną trzecią.

{"register":{"columns":[]}}