W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Kaliszu powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

14.01.2022

– Stawiamy na rodzinę, która jest najpewniejszą inwestycją w trwały i stabilny rozwój naszego kraju. Nie zapominamy jednak o osobach niepełnosprawnych oraz seniorach – powiedziała minister Marlena Maląg w Kaliszu. Powstanie tam Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. Ministerstwo Rodziny przekazało na ten cel blisko 2,9 mln zł. Centrum zostanie uruchomione już za rok.

Briefing prasowe w Kaliszu

145 mln zł na COM-y w tym roku

Nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne umożliwi włącznie 42 osób z niepełnosprawnościami do społeczności lokalnej. Pozwoli im na godne i w miarę możliwości samodzielne funkcjonowanie pod opieką wykwalifikowanej kadry opiekuńczo-medycznej oraz korzystanie z zajęć rehabilitacyjno-terapeutycznych.

Powstające na terenie Polski centra opiekuńczo-mieszkalne wspierane są środkami z Funduszu Solidarnościowego utworzonego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w 2018 roku.  Zapewniają opiekę nakierowaną na potrzeby, stan zdrowia i wiek osób z niepełnosprawnościami.

Od sierpnia 2019 roku na realizację programu dofinansowanie otrzymało w sumie 70 samorządów na kwotę ponad 174,3 mln zł. Łączny budżet na Centra opiekuńczo-mieszkalne w 2022 r. to 145 mln zł.

 

Większe środki, nowe programy

Szeroko pojęte wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich jest jednym z priorytetów Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i całego rządu Zjednoczonej Prawicy. Z Funduszu Solidarnościowego finansowane są m.in. takie programy jak Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami oraz Opieka wytchnieniowa.

Program „Za życiem” będzie miał niemal dwukrotnie większe środki finansowe i wzbogaciliśmy go o nowe działania. Nowością w tym obszarze jest pakiet „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” (S-A-M!) dotyczący rehabilitacji społecznej, zawodowej i leczniczej osób ze szczególnymi potrzebami wynikającymi z  niepełnosprawności. 

– Od 6 lat zwiększamy nieustannie nakłady finansowe na wpieranie osób niepełnosprawnych. Takie działania są dla nas bardzo ważne – podkreśliła minister Marlena Maląg. W ubiegłym roku było to już ponad 32 mld złotych, dwa razy więcej niż w 2015 roku.

 

Ponad połowa rodziców złożyła już wnioski

– Rodzice złożyli już ponad 350 tys. wniosków o świadczenie z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego – mówiła minister Maląg podczas briefingu prasowego w kaliskim Ratuszu. Tylko w Wielkopolsce wpłynęło ich ponad 35 tys. To więcej niż połowa, gdyż według szacunków skorzysta z niego ok. 615 tys. dzieci.

Minister Maląg przypomniała, że rodzice dzieci, które nie spełniają kryteriów ubiegania się o to świadczenie, mogą liczyć na dofinansowanie do opieki żłobkowej w wysokości do 400 zł miesięcznie. Wsparciem obejmiemy ok. 100 tys. dzieci.

 

Odwiedziny u Seniorów

Polski Ład to także znacząca pomoc dla seniorów. Wprowadziliśmy emeryturę bez podatku dla osób pobierających do 2,5 tys. zł miesięcznie brutto. Na tych zmianach zyska 94 proc. emerytów i 98 proc. rencistów. Minister Marlena Maląg zapewniła, że jeśli będzie taka potrzeba, ZUS w lutym zwróci nadmiernie pobrany podatek bez konieczności składania wniosków w tej sprawie.

Minister Maląg podczas wizyty w Kaliszu odwiedziła także Klub Senior+. – Cieszę się, że jako rząd mogliśmy pomóc w powstaniu tego miejsca, przyznając z rządowego programu „Senior+” ponad 56 tys. zł dofinansowania na jego utworzenie – podkreśliła minister.

Program, dzięki któremu obecnie funkcjonuje w Polsce tysiąc takich placówek, a w samej Wielkopolsce już sto, będzie w tym roku kontynuowany i zasilony kwotą 60 mln zł. Na kolejny program „Aktywni+” przeznaczymy 40 mln zł.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}