W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W łódzkim o programie Maluch+

23.01.2023

Budżet nowej edycji programu Maluch+ jest rekordowy – podkreślała wiceminister, Pełnomocnik Rządu do Spraw Polityki Demograficznej Barbara Socha podczas wizyty w Gminnym Żłobku w Guzewie w gminie Rzgów.

W Łodzi o programie Maluch+

Ogłosiliśmy nową edycję programu Maluch+, budżet jest rekordowy – 5,5 mld zł na utworzenie kolejnych ponad 100 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Jest to już program wieloletni, co znacznie ułatwia przeprowadzenie inwestycji - powiedziała wiceminister Barbara Socha.

Więcej czasu na inwestycje

Środki finansowe pochodzą z budżetu państwa i funduszy europejskich. Samorządy będą miały na zrealizowanie inwestycji trzy lata. Na utworzenie jednego miejsca otrzymają ponad 35 tys. zł. Przez kolejne trzy lata będą otrzymywały dofinansowanie na prowadzenie działalności.

Coraz więcej żłobków

Rozwój programu Maluch+ doprowadził do tego, że w ciągu ostatnich 6 lat liczba miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 została potrojona z 84 tys. w 2015 r. do ponad 230 tys. W nowej edycji programu dajemy możliwość, by żłobek powstał w każdej gminie. Wiceminister Socha przypomniała, że propozycje tworzenia żłobków wyliczy specjalny algorytm, a samorządy mają czas na składanie wniosków do 19 lutego.

Wsparcie rodziców

Minister Socha przypomniała, że w ubiegłym roku wprowadziliśmy także Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i dofinansowanie do opieki żłobkowej. To ważne wsparcie dla rodziców, pragnących pogodzić wychowanie dzieci z pracą zawodową i zaoferowanie im wyboru, z jakiej formy opieki nad dziećmi chcą korzystać.

{"register":{"columns":[]}}