W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Warunki przyznania pomocy na kontynuowanie nauki

W myśl art. 141 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2018 r., poz. 998 z późn. zm.),  pomoc na kontynuowanie nauki, na usamodzielnienie oraz na zagospodarowanie jest przyznawana osobie usamodzielnianej, która przebywała w pieczy zastępczej przez okres co najmniej:

1)    3 lat - w przypadku osoby usamodzielnianej opuszczającej rodzinę zastępczą spokrewnioną;

2)    roku - w przypadku osoby usamodzielnianej opuszczającej rodzinę zastępczą niezawodową, rodzinę zastępczą zawodową, rodzinny dom   dziecka, placówkę opiekuńczo-wychowawczą lub regionalną placówkę opiekuńczo-terapeutyczną.

Oceniając czy osoba usamodzielniana spełnia warunek, o którym mowa w art. 141 ust. 1 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, należy wziąć pod uwagę formę pieczy zastępczej, w której ta osoba przebywała przed usamodzielnieniem, tj. ustalić czy osoba usamodzielniana po osiągnięciu pełnoletności opuszcza rodzinę zastępczą spokrewnioną czy też rodzinę zastępczą niezawodową, zawodową rodzinny dom dziecka, placówkę opiekuńczo-wychowawczą lub regionalną placówkę opiekuńczo-terapeutyczną.
Od tego zależy czy osoba usamodzielniana powinna wykazać się trzyletnim czy też rocznym pobytem w pieczy zastępczej. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że w wymienionym wyżej przepisie prawa ustawodawca posłużył się sformułowaniem „przebywała w pieczy zastępczej”. Wobec tego, zdaniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ustalając długość okresu przebywania danej osoby w pieczy zastępczej, należy uwzględnić łączny czas przebywania w pieczy zastępczej. Jeżeli więc osoba usamodzielniana opuściła rodzinę zastępczą niezawodową, należy zastosować do niej art. 141 ust. 1 pkt 2, ale obliczając okres przebywania w pieczy zastępczej - zsumować okresy pobytu w poszczególnych formach pieczy zastępczej, w tym również w rodzinie zastępczej spokrewnionej.           

Ponadto warto zaznaczyć, że zgodnie z przepisem art. 141 ust. 2 ustawy o wpieraniu rodziny i systemie pieczy zastęczej, do okresów pobytu w pieczy zastępczej, o których mowa wyżej wlicza się również:

1)   okresy pobytu w domu pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie, domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży oraz w schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, specjalnym ośrodku wychowawczym, młodzieżowym ośrodku socjoterapii, zapewniającym całodobową opiekę, i młodzieżowym ośrodku wychowawczym, jeżeli orzeczenie sądu o umieszczeniu w pieczy zastępczej nie zostało uchylone;

2)   okres pobytu osoby pełnoletniej w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka, placówce opiekuńczo-wychowawczej, na zasadach określonych w art. 37 ust. 2.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
26.04.2019 15:02 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
26.04.2019 15:02 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}