W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Większe nakłady na wsparcie osób niepełnosprawnych

16.04.2019

Okazja do opowiedzenia o polityce wobec osób niepełnosprawnych, a także złożenia świątecznych życzeń uczestnikom warsztatów terapii zajęciowej prowadzonych przez Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych – to krótkie podsumowanie spotkania wielkanocnego minister Elżbiety Rafalskiej oraz wiceministra Krzysztofa Michałkiewicza z osobami niepełnosprawnymi.

Spotkanie wielkanocne w WTZ w Warszawie.

Na wstępnie minister Elżbieta Rafalska złożyła świąteczne życzenia obecnym na spotkaniu uczestnikom warsztatów terapii zajęciowej prowadzonych przez Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych. – To są te rzadkie chwile, które musimy łapać i czerpać z nich refleksję – mówiła.

Minister Elżbieta Rafalska podkreśliła, że polityka wsparcia osób z niepełnosprawnościami musi być wszechstronna, kompleksowa, ale też zindywidualizowana, bo potrzeby każdej z grup są bardzo różne.

Właśnie dlatego powstał Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, który działa od 1 stycznia 2019 r. Na początku roku ogłoszony został roczny plan wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Pierwszy program – usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych – już obowiązuje. To program, którego celem jest m.in. zapewnienie wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych, oraz zwiększenie dostępności do tych usług. Drugim krokiem był program opieki wytchnieniowej, z którego będą mogli korzystać członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobą niepełnosprawną.

– W porównaniu z 2015 r. wydatki na wsparcie osób niepełnosprawnych wzrosły o 4 mld zł. – mówiła podczas spotkania minister Elżbieta Rafalska. To też m.in. szanse na lepsze warunki mieszkaniowe, podniesienie renty socjalnej do poziomu minimalnej emerytury (1100 zł brutto od marca br.), a także większe wydatki na wsparcie warsztatów terapii zajęciowej – po wieloletnich zaniedbaniach w tym zakresie.

– Nasze działania wypracowujemy w dialogu ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych pozwala dotrzeć do mniejszych grup ze specjalistyczną pomocą – zapewnił z kolei obecny na spotkaniu wiceminister Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu Do Spraw Osób Niepełnosprawnych. – Cieszymy się ogromnie ze w tym roku możemy korzystać z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, bo pozwala on nam także docierać do tych grup, często nielicznych, z bardzo specjalnymi potrzebami, i pod nie kierować te programy, które często trudno realizować w ramach budżetu państwa, w ramach rozwiązań, które mają dotyczyć wszystkich – zaznaczył wiceminister Krzysztof Michałkiewicz.

W spotkaniu świątecznym z uczestnikami i sympatykami warsztatów terapii zajęciowej prowadzonych przez Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych uczestniczyli też m.in. Marlena Maląg, Prezes Zarządu PFRON oraz ks. Stanisław Jurczuk, Prezes KSN.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
16.04.2019 14:54 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
16.04.2019 14:54 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}