W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta wiceministra Kuberskiego w Bukareszcie

25.06.2019

Wiceminister Kazimierz Kuberski wziął udział w konferencji "A New Start for Collective Bargaining in Europe", zorganizowanej w ramach rumuńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej przez Europejską Konfederację Związków Zawodowych (ETUC) we współpracy z Ministerstwem Pracy i Sprawiedliwości Społecznej w Rumunii. Do udziału w konferencji zaproszono przedstawicieli instytucji Unii Europejskiej, ministrów pracy oraz spraw zagranicznych z krajów członkowskich Unii Europejskiej i partnerów społecznych.

Kuberski w Bukareszcie

Podczas wystąpienia wiceminister Kazimierz Kuberski przedstawił sytuację układów zbiorowych pracy w Polsce, w szczególności w kontekście najnowszych zmian wprowadzonych w polskim ustawodawstwie, zmierzających do rozszerzenia prawa tworzenia związków zawodowych oraz wstępowania do nich na nowe grupy podmiotów.

Od 1 stycznia 2019 r. prawo koalicji związkowej przysługuje bowiem nie tylko pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę, ale także osobom zatrudnionym na podstawie umów prawa cywilnego, jak umowa o dzieło lub umowa zlecenia. Ponadto dotyczy także osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. 


 - Przeciwdziałanie kryzysowi układów zbiorowych pracy wymaga podjęcia różnorodnych działań uwzględniających złożone przyczyny takiej sytuacji. Jednym z najważniejszych działań podjętych w tym celu przez polski rząd była przebudowa przepisów tworzących ramy formalne 
dla wolności związkowej i wyeliminowanie tych przepisów, które utrudniały korzystanie z niej - powiedział wiceminister Kazimierz Kuberski.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
25.06.2019 14:55 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
25.06.2019 14:55 Biuro Promocji