W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie dla osób z autyzmem

11.04.2019

Tylko w tym roku w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych przekazanych zostanie 647 mln zł. Na sfinansowanie projektów wspierających osoby ze spektrum zaburzeń autystycznych PFRON już wydał ponad 5,7 mln zł.

Wsparcie dla osób z autyzmem

Wsparcie dla osób niepełnosprawnych, fundusze skierowane do konkretnych grup osób i plany na najbliższe lata były tematem briefingu prasowego w Ośrodku dla Dzieci i Osób Dorosłych z Autyzmem prowadzonym przez Fundację Synapsis.

Pula pieniędzy dla niepełnosprawnych jest coraz większa

– Od 1 stycznia w naszej dyspozycji jest Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, w ramach którego niepełnosprawnym w tym roku przekazanych zostanie 647 milionów złotych, a w przyszłym roku na ten cel przeznaczone zostaną prawie 2 miliardy. Te pieniądze możemy kierować na programy dotyczące konkretnych grup osób, w tym osób ze spektrum autyzmu – powiedział wiceminister Krzysztof Michałkiewicz, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Prezes zarządu PFRON Marlena Maląg dodała: – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych od wielu lat wspiera autystów. Jako instytucja publiczna staramy się maksymalnie wykorzystywać instrumenty, którymi dysponujemy, aby zapewnić jak najlepsze wsparcie finansowe na ich rehabilitację.

Obecnie wsparcie finansowe na działania dotyczące osób z autyzmem odbywa się w ramach programu „Szansa-Rozwój-Niezależność”. Dotychczas wojewódzkie oddziały PFRON zawarły już jedenaście umów na łączną kwotę ponad 5,775 mln złotych, a więc o prawie 1,3 mln więcej niż w roku ubiegłym. Kwoty dofinasowań mogą jednak wzrosnąć, ponieważ na liście rezerwowej znajduje się jeszcze siedem wniosków na łączną kwotę ponad 3 mln zł.

Do 30 kwietnia nabór w ramach „Opieki wytchnieniowej”

Z kolei w ramach programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2019, który jest realizowany w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, do 30 kwietnia trwa nabór wniosków. Na realizację Programu zaplanowano w 2019 r. kwotę 110 mln zł.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.04.2019 15:16 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
11.04.2019 15:16 Biuro Promocji