W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami w ramach Działania 1.5 PO WER

W konkursie ogłoszonym w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój przeznaczono ok. 170 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa na aktywizację zawodową i poprawę sytuacji na rynku pracy osób z niepełnosprawnościami i osób biernych zawodowo z powodu choroby

170 mln zł na rozwój potencjału zawodowego osób z niepełnosprawnościami i osób biernych zawodowo z powodu choroby

Kto może skorzystać ze wsparcia?

Do projektów rekrutowane są wyłącznie osoby powyżej 18 roku życia z niepełnosprawnościami lub bierne zawodowo z powodu choroby. Uczestnikami projektów mogą być zarówno niepracujące jak i pracujące osoby z niepełnosprawnościami.

Jakie wsparcie jest oferowane w projektach?

W przypadku niepracujących osób z niepełnosprawnościami zapewnione jest kompleksowe i zindywidualizowane wsparcie w procesie ich zatrudnienia. W przypadku pracujących osób z niepełnosprawnościami zakłada się natomiast wsparcie w planowaniu rozwoju ich kariery zawodowej, w tym podnoszenie lub uzupełnianie kompetencji i kwalifikacji służące poprawie ich pozycji na rynku pracy.

Projekty zakładają m.in. wsparcie takie jak:

  • identyfikacja potrzeb i pomoc w zakresie określenia ścieżki zawodowej (opracowanie indywidualnego planu działania),
  • ocena predyspozycji i stanu zdrowia danej osoby w zakresie doboru wsparcia i przyszłej ścieżki zawodowej,
  • uzupełnianie lub zdobycie nowych kompetencji lub kwalifikacji (kursy, szkolenia),
  • zdobywanie doświadczenia zawodowego (staże u pracodawcy),
  • w zależności od potrzeb, wsparcie doradcy zawodowego, psychologa lub pośrednika pracy,
  • wsparcie trenera pracy,
  • inne formy aktywizacji zawodowej.

Docelowo, udział w projekcie ma doprowadzić osoby niepracujące do zatrudnienia, lub poprawić sytuację na rynku pracy osób pracujących (np. zmiana pracy, awans).

Zgłoś się do projektu

Realizatorami projektów są organizacje pozarządowe oraz agencje pracy. Rekrutacje do poszczególnych projektów, uwzględniających specjalne potrzeby osób z niepełnosprawnościami, prowadzone są na terenie całego kraju. Zakłada się, że wsparcie otrzyma ponad 10 tys. osób z niepełnosprawnościami.

Materiały

Dane kontaktowe do podmiotów, które realizują projekty na terenie poszczególnych województw
{"register":{"columns":[]}}