W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie rodziny i ochrona dziecka

25.11.2019

W Belwederze podsumowano dziś 20 lat reformy systemu pieczy zastępczej. W konferencji uczestniczyli minister Marlena Maląg oraz wiceminister Kazimierz Kuberski.

MM Rada Raozwoju - Belweder

Minister Marlena Maląg podczas swojego wystąpienia podkreśliła, że rodzina jest najcenniejszą wartością w życiu zarówno dziecka, jak i dorosłego człowieka, dlatego też powinna być otoczona szczególnym wsparciem. - Piecza zastępcza została włączona w politykę prorodzinną państwa poprzez przyznanie świadczenia Rodzina 500+ w postaci dodatku wychowawczego oraz świadczenia dobry start – powiedziała minister. Dodała, że skuteczna pomoc dla rodzin przeżywających trudności w opiekowaniu się i wychowywaniu dzieci oraz skuteczna ochrona dzieci może być osiągnięta przez współpracę wszystkich osób, instytucji i organizacji pracujących z dziećmi i rodzicami.


Od wejścia w życie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej następuje stopniowy spadek odsetka dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w stosunku do liczby wszystkich dzieci do 18 r.ż.- z ok. 0,99 proc. w roku 2011 do 0,87 proc. w roku 2018. Stopniowo spada liczba dzieci w pieczy zastępczej ogółem - w roku 2018 w pieczy zastępczej przebywało na koniec roku ponad 72,3 tys. dzieci. W większości, bo aż w 76%, dzieci te przebywały w formach rodzinnych. 


- Zmienia się struktura pieczy zastępczej. Rośnie liczba rodzin zastępczych zawodowych oraz rodzinnych domów dziecka. Z roku na rok spada średnia liczba dzieci przebywających w placówkach instytucjonalnych – powiedziała minister Marlena Maląg. 


Konferencja „Nie tylko deinstytucjonalizacja. 20 lat reformowania systemu pieczy zastępczej w Polsce – bilans dokonanych zmian” została zorganizowana przez Narodową Radę Rozwoju. Jest to gremium konsultacyjno-doradcze przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej. Założeniem NRR jest stworzenie płaszczyzny dla debaty programowej nt. rozwoju Polski.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}