W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólna walka na rzecz rodzin

27.11.2020

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podpisała unijną deklarację dotyczącą działań na rzecz niwelowania ubóstwa i wykluczenia społecznego dzieci i rodzin.

Podpisanie umowy Epsco

W dniu 27 listopada minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podpisała unijną deklarację pt. „Przezwyciężanie ubóstwa i wykluczenia społecznego - łagodzenie wpływu COVID-19 na rodziny - współpraca na rzecz rozwoju perspektyw dla silnych dzieci”.

- Podpisanie przez Polskę deklaracji to kolejny wyraz naszego pełnego zaangażowania w działania na rzecz poprawy sytuacji rodzin i dzieci. Od początku wybuchu pandemii szczególną uwagą obejmujemy rodziny zagrożone wykluczeniem społecznym, które w ostatnich miesiącach zmagają się ze skutkami pandemii. Planowo realizujemy wszystkie nasze programy prorodzinne, takie jak Rodzina 500+, Dobry start czy Posiłek w szkole i w domu. Dodatkowo niemal przez cały czas trwania pandemii wspieramy rodziców poprzez realizację wypłat dodatkowego zasiłku opiekuńczego – podsumowuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Deklarację „Przezwyciężanie ubóstwa i wykluczenia społecznego - łagodzenie wpływu COVID-19 na rodziny - współpraca na rzecz rozwoju perspektyw dla silnych dzieci” zainicjowała niemiecka prezydencja w Radzie UE i obecne trio prezydencji: Portugalia, Słowenia i Niemcy.

Celem tego działania jest wskazanie na potrzebę łagodzenia skutków pandemii COVID-19 – mających ogromny wpływ na dzieci i rodziny zagrożone ubóstwem oraz wykluczeniem społecznym. Deklaracja stanowi apel do UE i jej państw członkowskich o podjęcie zdecydowanych działań w tej kwestii.

Dokument ma także na celu wspieranie długoterminowej europejskiej strategii politycznej zmierzającej ku niwelowaniu ubóstwa i wykluczenia społecznego dzieci i rodzin.

Z uwagi na brak możliwości zorganizowania Rady UE ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia
i Ochrony Konsumentów (EPSCO) w tradycyjnej formie, prezydencja niemiecka poprosiła, aby ministrowie krajów, które przyłączą się do deklaracji, podpisali ją indywidualnie.

{"register":{"columns":[]}}