W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Współpraca z organizacjami pozarządowymi na rzecz rodzin

20.11.2020

Wspieranie rodzin to nasz absolutny priorytet. Zależy nam na budowaniu pozytywnego obrazu i wizerunku rodziny, rodzin wielodzietnych, na tworzeniu prawdziwie przyjaznej im przestrzeni – mówiła na spotkaniu z przedstawicielami organizacji pozarządowych minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

po pierwsze rodzina logo

Piątkowe spotkanie poświęcone było konkursowi „Po pierwsze Rodzina!”. To konkurs ogłoszony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Jego celem jest wspieranie małżeństwa jako najlepszego środowiska opiekuńczo-wychowawczego dla dzieci, przygotowanie młodych par do radzenia sobie z wyzwaniami życia rodzinnego oraz tworzenie otoczenia szczególnie przyjaznego rodzinom.

Dofinansowanie dla organizacji pozarządowych

W tegorocznej – pierwszej – edycji konkursu Ministerstwo przyznało 8,6 mln złotych dofinansowania na realizacje projektów informacyjnych, edukacyjnych i szkoleniowych wspierających rodziny. Pieniądze trafiły do 38 organizacji pozarządowych, choć zainteresowanie konkursem było dużo większe.

Właśnie z myślą o organizacjach pozarządowych resort rodziny zorganizował piątkową wideokonferencję. Z przedstawicielami trzeciego sektora rozmawiały minister Marlena Maląg, wiceminister Barbara Socha, która jednocześnie jest pełnomocnikiem rządu ds. polityki demograficznej oraz Dorota Bojemska, przewodnicząca Rady Rodziny.

Na spotkaniu rozmawiano m.in. o roli konkursu z perspektywy powstającej w ministerstwie Strategii Demograficznej.

Rodzina to najwyższa wartość, to najlepsze miejsce do wychowywania dzieci, najlepsza droga do budowania lepszej przyszłości kolejnych pokoleń. Nie warto odwlekać w nieskończoność decyzji o założeniu czy powiększeniu rodziny – mówiła minister Marlena Maląg, która poinformowała, że resort pracuje nad kolejną edycją konkursu „Po pierwsze Rodzina!”.

Chcemy maksymalnie wykorzystać pomysły, doświadczenie i potencjał organizacji pozarządowych, którym – podobnie jak Ministerstwu – zależy na dobru rodziny i krzewieniu wartości stanowiących o sile rodziny – dodała.

W podobnym tonie wypowiadała się wiceminister Barbara Socha: - Organizacje pozarządowe prowadzące działalność prorodzinną to ogromny potencjał do budowania mody na rodzinę – mówiła wiceminister Socha.