W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wydatki na świadczenia rodzinne w Unii Europejskiej. Polska na podium

31.05.2019

Ponad 350 miliardów euro wydały w 2016 roku państwa Unii Europejskiej na świadczenia dla rodzin. To 2,4 proc. PKB Unii – podał w piątek Eurostat. Polska w tym zestawieniu znalazła się na podium.

Polska na 3. miejscu w udziale świadczeń dla rodzin w wydatkach socjalnych

Eurostat, w związku z przypadającym 1 czerwca Międzynarodowym Dniem Dziecka, opublikował dane dotyczące wydatków państw członkowskich na świadczenia dla rodzin. Z zestawienia dowiadujemy się, że w 2016 roku unijne państwa wydały na ten cel ponad 350 miliardów euro. To 2,4 proc. PKB Unii.

Polska na podium

Według wyliczeń Europejskiego Urzędu Statystycznego najwyższy udział wydatków na świadczenia dla rodzin (w ogóle wydatków socjalnych) odnotowano w Luksemburgu. W 2016 roku było to ponad 15 proc. łącznych wydatków na świadczenia socjalne oferowane przez to państwo.

Kolejne miejsca na podium przypadło Estonii i Polsce. W naszym kraju, według Eurostatu, świadczenia dla rodzin stanowiły 13 proc. wszystkich wydatków na świadczenia socjalne. To sporo powyżej unijnej średniej, która wynosi 9 proc.

Tuż za podium znalazły się Węgry (12 proc.).Z kolei najniższe udziały odnotowano w Grecji i Holandii (po 4 proc.) oraz w Hiszpanii i Portugalii (5 proc.).

Rodzina 500+

Przypomnijmy, że od kwietnia 2016 roku funkcjonuje program Rodzina 500+, w ramach którego rodziny otrzymują świadczenia wychowawcze. Do tej pory wsparcie przysługiwało na drugie i kolejne dziecko. Wsparcie można było otrzymać też na pierwsze dziecko, rozumiane jako najstarsze lub jedyne dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia ale po spełnieniu kryterium dochodowego.

Od 1 lipca 2019 roku kryterium dochodowe przestaje obowiązywać i ze świadczenia skorzystać będą mogli wszyscy rodzice. Po zmianach finansowe wsparcie trafi w sumie do 4,4 mln rodzin. Ze świadczenia skorzysta ok. 6,8 mln dzieci.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
31.05.2019 14:48 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
31.05.2019 14:48 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}