W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyjaśnienia dot. art. „Emerytura dla matek i dyskryminacja ojców”, Gazeta Wyborcza, 11.01.2019 r.

11.01.2019

Projekt ustawy jest realizacją zapowiedzi dotyczącej uhonorowania matek, które osiągnąwszy wiek emerytalny nie mają nawet minimalnej emerytury, a urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci.

Przedstawionego projektu nie można odrywać od rozwiązań systemowych promujących rodzicielstwo. W przypadku pracowników (urlop wychowawczy) - od 1 stycznia 1999 r., a od 1 września 2013 r. w przypadku wszystkich osób sprawujących osobistą opiekę nad dzieckiem, za okresy te, opłacane są składki z budżetu państwa. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Takie rozwiązanie nie obowiązywało w przeszłości.

Wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające będą mogły złożyć osoby, które ukończyły wiek 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) i nie mają wypracowanej emerytury w wysokości najniższej oraz niezbędnych środków utrzymania. Świadczenie to będzie przysługiwać ojcu, w przypadku śmierci matki lub porzucenia dzieci przez matkę, analogicznie jak w przypadku prawa do urlopu macierzyńskiego i zasiłków macierzyńskich.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.01.2019 11:50 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
11.01.2019 11:50 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}