W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyjaśnienia dot. art. „Mniejsza przemoc? Tylko na papierze”, Rzeczpospolita, 7.01.2019 r.

07.01.2019

Konieczność wprowadzenia zmian w obecnie obowiązującym prawie wynikała m.in. z potrzeb i oczekiwań zgłaszanych przez samorządy lokalne oraz bezpośrednich realizatorów działań na rzecz przeciwdziałania przemocy, jak również z wyników Najwyższej Izby Kontroli z przeprowadzonej kontroli pn. Pomoc osobom dotkniętym przemocą domową (raport z kontroli przekazany w 2016 roku).

Najwyższa Izba Kontroli wskazywała m.in. na konieczność zmian podnoszących efektywność procedury „Niebieskie Karty” oraz większą aktywność w obszarze oddziaływań na osoby stosujące przemoc. Konieczność zmian w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie sygnalizował też Rzecznik Praw Obywatelskich w pismach kierowanych do Ministerstwa.  

W związku z tym podjęto działania dotyczące opracowania zmian do  ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, których celem było między innymi zwiększenie efektywności udzielanej pomocy oraz usprawnienie procedury „Niebieskie Karty”, mając na uwadze fakt, iż wszystkie działania  Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzone są w kierunku wzmacniania polskich rodzin i ich ochrony przed wszelkimi dysfunkcjami. 

Nad  zmianami w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie pracowała Grupa Robocza, której zadaniem była analiza dotychczasowego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz opracowanie zmian do ustawy.  Składała się ona m.in. z członków Zespołu Monitorującego do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie: przedstawicieli resortów zajmujących się powyższą tematyką, środowisk naukowych, ale również praktyków: przedstawicieli organizacji pozarządowych i samorządów lokalnych. Jednym z trzech przedstawicieli samorządów lokalnych pracujących w ramach Grupy Roboczej był przedstawiciel Rady Miasta Zakopane. Z powyższego wynikał udział przedstawiciela samorządu zakopiańskiego na posiedzeniu Zespołu Monitorującego do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, na którym omawiano projektowane zmiany do ustawy, obok innych członków Grupy Roboczej.   

Należy podkreślić, że obecnie przygotowany projekt był wstępną wersją zmian, która wymagała skierowania do uzgodnień międzyresortowych i z partnerami społecznymi oraz konsultacji publicznych.  W ramach szeroko zakrojonych konsultacji publicznych projekt, zgodnie  z Regulaminem prac Rady Ministrów, miał zostać przekazany do opinii członkom Zespołu Monitorującego do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, jak również innym organizacjom, w tym organizacjom pozarządowym działającym w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Proces legislacyjny zakładał, że po uzyskaniu opinii partnerów społecznych zostanie wypracowana ostateczna wersja projektu. 

Jeśli chodzi o kwestię dotyczącą sposobu postępowania samorządu zakopiańskiego w związku z obowiązującymi przepisami prawa w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie wyjaśniamy, że od wielu lat Ministerstwo podejmowało szereg działań mających na celu wyegzekwowanie powołania w mieście Zespołu Interdyscyplinarnego oraz przyjęcia programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W ramach powyższego kierowano pisma do Wojewody Małopolskiego z prośbą o przeprowadzenie kontroli oraz do władz samorządowych o pilne powołanie zespołu interdyscyplinarnego w celu umożliwienia realizacji zadań wynikających z przepisów ustawy oraz stworzenia odpowiednich warunków prawnych do pracy przedstawicieli służb w ramach procedury „Niebieskie Karty”. W tym celu również, na prośbę władz Miasta Zakopane, zorganizowano w Ministerstwie spotkanie. 

 W wyniku powyższego przedstawiciele miasta Zakopane formułowali odpowiedzi, przedstawiające punkt widzenia samorządu lokalnego na ww. kwestie. Stąd też wynikała prośba władz miasta Zakopane o możliwość wzięcia udziału w pracach nad opracowaniem zmian do ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Należy jednak podkreślić, że przedstawiciel miasta Zakopane był jedynie jednym z dziewięciu członków Grupy, w skład której wchodziły osoby reprezentujące różne instytucje i organizacje. 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
07.01.2019 15:20 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
07.01.2019 15:20 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}