W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyjaśnienia dot. artykułu "Afera PCK. Zniknęły tony żywności dla ubogich." , Gazeta Wyborcza Wrocław, 20.02.2019 r.

21.02.2019

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (POPŻ) funkcjonuje w Polsce od 2014 r.

Cel Programu to udzielenie wsparcia osobom doświadczającym najgłębszych form ubóstwa poprzez udostępnienie pomocy żywnościowej w formie paczek lub posiłków.

Pomoc mogą otrzymywać osoby/rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej
i uzyskujące dochód nieprzekraczający:

  • 1 402 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej, czyli dochód nieprzekraczający 200% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania
    z pomocy społecznej (tj. 701 zł).
  • 1 056 zł w przypadku osoby w rodzinie, czyli dochód nieprzekraczający 200% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej
    (tj. 528 zł).

Aby otrzymać pomoc żywnościową należy zgłosić się do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania ośrodka pomocy społecznej (OPS) lub do organizacji partnerskiej wydającej żywność w celu zakwalifikowania do odbioru żywności.

Osoba zgłasza się do organizacji partnerskiej ze skierowaniem, na którego podstawie odbiera żywność potwierdzając to złożeniem podpisu.

Organizacje partnerskie ogólnopolskie uczestniczące w Programie to: Caritas Polska, Federacja Polskich Banków Żywności, Polski Czerwony Krzyż, Polski Komitet Pomocy Społecznej – łącznie ok. 2,5 tys. organizacji lokalnych wydających żywność.

W ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa dystrybuowane są wyłącznie paczki żywnościowe i posiłki dla najbardziej potrzebujących. Nie są wydawane żadne dobra materialne, jak np. odzież.

Organizacje uczestniczące w FEAD pozyskują również żywność ze źródeł zewnętrznych, ze zbiórek, marketów lub darowizn w ramach własnej działalności statutowej.

Żywność współfinansowana z FEAD jest należycie oznaczona logotypami Unii Europejskiej i nazwą Programu Operacyjnego. Każdy artykuł jest oznaczony jako "nieprzeznaczony do sprzedaży", zatem można łatwo sprawdzić skąd żywność pochodzi.

Ponadto w ramach POPŻ nie są dystrybuowane jabłka - organizacje pozarządowe pozyskiwały je z innego programu realizowanego przez Agencję Rynku Rolnego w związku z rosyjskim embargiem. Organizacje uczestniczące w POPŻ są kontrolowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w tym kontroli podlega cała sporządzana przez nie dokumentacja magazynowa, ewidencja wydawanej żywności.

W przypadku wydania żywności osobom nieuprawnionym na organizacje nakładane są kary finansowe.

W związku informacjami o możliwości wystąpienia potencjalnych nieprawidłowości w zakresie realizacji dystrybucji żywności, w tym ewentualnie również pochodzącej z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa,  prowadzone są czynności wyjaśniające.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.02.2019 11:28 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
22.02.2019 11:28 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}