W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyjaśnienia dot. płacy minimalnej

12.09.2019

Problematykę minimalnego wynagrodzenia za pracę reguluje ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Ustawa określa dolną granicę wynagrodzenia jakie powinien otrzymywać każdy pracownik zatrudniony na podstawie stosunku pracy w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy.

Minimalne wynagrodzenie za pracę jest kategorią ogólnopolską. Jej wysokość nie jest zróżnicowana ze względu np. grupę zawodową.

Minimalne wynagrodzenie za pracę jest łącznym wynagrodzeniem pracownika. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego, obejmuje także inne składniki wynagrodzenia, z wyłączeniem składników wskazanych w ustawie.

Dla niektórych grup zawodowych zasady wynagrodzenia ustalane są w odrębnych przepisach, które określają min. wysokość stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz wysokość lub sposób ustalania pozostałych składników wynagrodzenia np. dodatków, premii.

Jeśli chodzi o pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych to obowiązuje ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Ustawa ta określa sposób ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego, a więc jednego z elementów minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Jeśli chodzi np. o pracowników oświaty, zasady wynagradzania określają przepisy dotyczące pracowników samorządowych, jeśli placówka jest prowadzona przez samorząd. Przepisy te określają m.in. minimalną wysokość wynagrodzenia zasadniczego. Całościowe wynagrodzenie takiego pracownika nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

{"register":{"columns":[]}}