W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyjaśnienia dotyczące rozważania wypłaty emerytur tylko po pełnych 15 latach opłacania składek

13.02.2017

W związku z doniesieniami  medialnymi dotyczącymi rozważania wypłaty emerytur tylko po pełnych 15 latach opłacania składek informujemy, że w dokumencie  „Przeglą systemu emerytalnego. Informacja Rady Ministrów dla Sejmu RP o skutkach obowiązywania ustawy z  dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 637) wraz z propozycjami zmian.”, przyjętym przez Radę Ministrów 30 grudnia 2016 r. i przekazanym Sejmowi RP, wpisana została m. in. propozycja uzależnienia prawa do emerytury również od stażu pracy.

Na obecnym etapie propozycję tą należy traktować jako rekomendację do dalszych prac i analiz szczególnie, że przedmiotowy dokument jest materiałem analitycznym, zawierającym opinie, rekomendacje i wnioski w odniesieniu do obecnego systemu emerytalnego. Nie oznacza to jednak, że rekomendacje w nim zawarte zostaną bezpośrednio wdrożone. Każda z nich wymaga bowiem gruntownego przeanalizowania, dokonania oceny skutków regulacji i podjęcia decyzji, co do jej ewentualnej realizacji. Przeglądu nie można zatem traktować w kategorii aktu prawnego, który rozstrzyga wszelkie kwestie w systemie emerytalnym.

Mając na uwadze zapewnienie emerytury na w miarę godziwym poziomie należy poddać szczegółowej  analizie i konsultacjom społecznym okres stażu pracy i ewentualnie wysokość zgromadzonego kapitału na koncie, który uzasadniałby wypłatę świadczenia. Na uwadze należy mieć również adekwatność okresu opłacania składek oraz okresu wypłaty emerytury.

Dodatkowo, należy wskazać, że z przeglądów systemów emerytalnych w pozostałych państwach europejskich wynika, że Polska jest już chyba jedynym krajem, w którym prawo do emerytury jest powiązane wyłącznie z osiągnięciem wieku emerytalnego. Wszędzie niezbędny jest także minimalny staż emerytalny, np. 15-letni okres składkowy obowiązuje w Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Grecji, Hiszpanii, Litwie, Łotwie, Portugalii, Słowacji czy na Węgrzech.”.

Jednocześnie w związku z dodatkowym pytaniem dotyczącym kwestii wpłaconych składek emerytalnych należy wskazać, ze kwestia ta na obecnym etapie nie została przesądzona.

Należy jednak zwrócić uwagę, że od 1999 r. system emerytalny zmienił swój charakter w kierunku systemu zdefiniowanej składki, i w związku z tym, pomimo zachowania jego repartycyjnego charakteru kwestią konieczną do rozważenia pozostaje sprawa już opłaconych składek przez osoby, które nie mogłyby uzyskać prawa do emerytury, gdyby obowiązywał wymóg stażowy.

W dyskutowany dokumencie „Przegląd systemu emerytalnego” sprawa ta nie została rozstrzygnięta, podobnie jak nie zostało przesądzone wprowadzenie minimalnego okresu składkowego uprawniającego do emerytury.

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
03.11.2018 23:28 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
03.11.2018 23:47 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}