W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyjaśnienia MRPiPS do artykułu na stronie OKO.press z 17 lipca 2019 r. „ Rząd świadomie nie waloryzuje 500+ i zasiłków rodzinnych. Rośnie skrajne ubóstwo”

18.07.2019

Wypływający z publikacji OKO.press generalny zarzut, że w wyniku działań rządu pogorszyła się sytuacja materialna najbiedniejszych rodzin jest kuriozalny i całkowicie nieprawdziwy.

Tylko w ramach skierowanego do rodzin z dziećmi programu „Rodzina 500+”, od momentu uruchomienia programu 1 kwietnia 2016 r. do rodzin trafiło niemal  70,7 mld złotych (stan na kwiecień 2019 r.). Dotychczas z programu korzystało 3,65 mln dzieci. Dotychczas w całej Polsce programem „Rodzina 500+” objętych było 52,6%, a od 1 lipca 2019 r. świadczenie wychowawcze obejmuje wszystkie dzieci w wieku do ukończenia 18 r. życia i na to wsparcie rodzin z dziećmi przeznaczone zostanie ponad 40 mld zł rocznie. Od 1 lipca br. państwo polskie wesprze finansowo 6,8 mln dzieci, czyli prawie dwa razy więcej dzieci niż do tej pory w programie „Rodzina 500+” (3,65 mln)

Opisane wyżej rozszerzenie od 1 lipca br. programu „Rodzina 500+” i jego sprawne wdrożenie było i jest aktualnie priorytetem działań rządu, oczywiście przyjdzie i czas na analizy możliwości waloryzacji wysokości świadczenia wychowawczego (zgodnie  z art. 6 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, Rada Ministrów może, w drodze rozporządzenia, zwiększyć wysokość świadczenia wychowawczego biorąc pod uwagę prognozowany średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, przyjęty w ustawie budżetowej na dany rok kalendarzowy).

Odnosząc się do kwestii wysokości zasiłków rodzinnych, to terminy i zasady ich weryfikacji  określa art. 18 ustawy o świadczeniach rodzinnych, zgodnie z którym, weryfikacja ta odbywa się co 3 lata i najbliższa przypada na dzień 1 listopada 2021 i wówczas Rada Ministrów podejmie decyzję o jej zakresie (w ramach weryfikacji dokonanej w 2018 r. podwyższone zostały, po raz pierwszy od ponad 12 lat, zasiłki pielęgnacyjne dla osób niepełnosprawnych oraz po raz pierwszy od ich wprowadzenia, świadczenia dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, tj. specjalny zasiłek opiekuńczy i zasiłek dla opiekuna).

Ponadto należy zauważyć, że od ponad 3 lat, tj. od 1 kwietnia 2016 r., podstawowym systemem wsparcia rodzin  z dziećmi, nie jest uzależniony od kryterium dochodowego zasiłek rodzinny  tylko powszechny obecnie program „Rodzina 500+”, w ramach którego na każde dziecko w wieku do ukończenia 18 r. życia przysługuje 500 zł miesięcznie niezależnie od dochodu rodziny.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
18.07.2019 13:34 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
18.07.2019 13:34 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}