W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyjaśnienia odnośnie do artykułu w Dzienniku Gazecie Prawnej z dnia 13 listopada 2018 r. pt. „Sąd orzekł, ministerstwo poprawia”

13.11.2018

Należy podkreślić, że ww. wyrok wraz z zawartą w jego uzasadnieniu tezą stoi w całkowitej sprzeczności z jednoznacznym zapisem art. 8 ust. 2 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

W związku z pojawiającymi się informacjami prasowymi o wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 września 2018 r., sygn. I SA/Wa 601/18, w którym to Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił zaskarżoną decyzję w indywidulanej sprawie dotyczącą prawa do świadczenia wychowawczego, wskazując w uzasadnieniu jako przyczynę, fakt, że wynikający z przepisów ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U .z 2017 r., poz., 1851 z późn. zm.), wymóg ustalenia na rzecz dziecka od drugiego rodzica świadczenia alimentacyjnego na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, dotyczy jakoby tylko sytuacji, gdy wnioskodawca będący osobą samotnie wychowującą dziecko ubiega się o przyznanie świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko, należy podkreślić, że ww. wyrok wraz z zawartą w jego uzasadnieniu tezą stoi w całkowitej sprzeczności z jednoznacznym zapisem art. 8 ust. 2 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Zgodnie jednoznacznym i bezwzględnie obowiązującym art. 8 ust. 2 ww. ustawy, świadczenie wychowawcze na dane dziecko (bez znaczenia pozostaje fakt, czy jest to dziecko pierwsze, czy kolejne w rodzinie, gdyż żadnego zastrzeżenie/ograniczenia w tym zakresie nie zawiera ten ani jakikolwiek inny przepis ww. ustawy) nie przysługuje, jeżeli osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało ustalone, na rzecz tego dziecka od jego rodzica, świadczenie alimentacyjne na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, chyba że:

1) drugie z rodziców dziecka nie żyje;

2) ojciec dziecka jest nieznany;

3) powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone;

4) sąd zobowiązał jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka;

5) dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach.

W związku z powyższym, organ właściwy oraz, w sprawach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, wojewoda, ma obowiązek stosować ww. bezwzględnie obowiązujący art. 8 ust. 2 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, zgodnie
z którym, wymóg ustalenia na rzecz dziecka od drugiego rodzica świadczenia alimentacyjnego na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, dotyczy każdego dziecka na które osoba samotnie wychowująca dziecko ubiega się o świadczenie wychowawcze (z zastrzeżeniem oczywiście ww. wyjątków jednoznacznie wskazanych w tym artykule).

Powyższe nie jest żadnym zaleceniem, czy wytyczną Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej lecz przypomnieniem jednoznacznego brzmienia obowiązującego przepisu prawa, który wszystkie organy administracji publicznej oraz sądy mają obowiązek stosować.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
13.11.2018 13:47 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
13.11.2018 13:47 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}