W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyjaśnienia w związku z artykułem "Płaca minimalna odcina od Funduszu Alimentacyjnego" opublikowanym na portalu wyborcza.biz w dniu 15 września

16.09.2016

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę nie posługuje się pojęciem „wynagrodzenia netto” ani „wynagrodzenia brutto”

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę nie posługuje się pojęciem „wynagrodzenia netto” ani „wynagrodzenia brutto”.

Jak stwierdził Sąd Najwyższy w uzasadnieniach do swoich wyroków (m.in. z dnia 7 sierpnia 2001 r., syg. III ZP 13/01 OSNAP 2002/2/35) „Pojęcie wynagrodzenia "brutto" w ogóle nie występuje w przepisach prawa pracy i ma raczej znaczenie potoczne. Prawo pracy posługuje się bowiem tylko pojęciem wynagrodzenia za pracę jako takiego. Potoczne znaczenie ma też pojęcie wynagrodzenia "netto", przez które należy rozumieć część wynagrodzenia za pracę wypłacaną pracownikowi, ale tylko wtedy, gdy pracodawca dokona stosownych odliczeń na podstawie innych przepisów prawa (....)”.

Kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, określana corocznie w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów wydawanych na podstawie ww. ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, to kwota przysługującego pracownikowi wynagrodzenia podlegająca opodatkowaniu i oskładkowaniu - według powszechnych zasad określonych w obowiązujących przepisach prawa.

Na wysokość wypłacanego pracownikowi wynagrodzenia wpływa m.in. przysługująca pracownikowi wysokość kosztów uzyskania przychodów (ustalonych zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

 
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
04.11.2018 11:10 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
04.11.2018 13:25 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}